Straż miejska sprawdzi, jaki masz opał

  • 20.11.2018, 15:23 (aktualizacja 12.01.2019 16:50)
  • Sebastian Pośpiech
Straż miejska sprawdzi, jaki masz opał Archiwum RK Niestety, w Krotoszynie nie brakuje trucicieli naszego powietrza...
Do 5 tys. zł grzywny grozi osobom, które używają w domowych kotłowniach opału złej jakości. Chodzi o bardzo drobny miał, węgiel brunatny, muły i flutokoncentraty. Oczywiście, nie można też spalać tworzyw sztucznych, lakierowanego drewna (np. starych mebli), opon czy kartonów.

Straż miejska otrzymała od rządu prawne narzędzia, dzięki którym może skuteczniej walczyć ze smogiem, będącym - jak pokazują ostatnie tygodnie - również problemem Krotoszyna. Od 1 listopada, dzięki rozporządzeniu ministra spraw wewnętrznych i administracji z 11 października, można nakładać mandaty za spalanie w piecach nieodpowiedniego opału.

Stare piece i donosy
Od maja, na mocy decyzji Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, obowiązuje tzw. uchwała antysmogowa. Zakazuje ona spalania m.in. węgla brunatnego, bardzo drobnego miału, mułu i flotokoncentratów.

– Od przyszłego tygodnia (tj. od 19 listopada) będziemy przeprowadzali kontrole. Szczególnym nadzorem zamierzamy objąć osiedla Parcelki i Błonie oraz przy cmentarzu na ul. Raszkowskiej i pomiędzy ul. Rawicką a Staszica. Pojawimy się więc w rejonach, gdzie jest budownictwo jednorodzinne z lat 60. i 70. XX wieku a w nim zazwyczaj stare piece – mówi Waldemar Wujczyk, komendant krotoszyńskiej straży miejskiej. Oczywiście, pierwszeństwo będą miały zgłoszenia dotyczące osób, które zatruwają swoich sąsiadów także z innych rejonów miasta. – Donosów mamy przynajmniej kilka w każdym tygodniu – podkreśla Wujczyk.

 

Mandat lub grzywna
Strażnicy miejscy mogą nałożyć mandat w wysokości do 500 zł. Wysokość kary zależy od oceny przez funkcjonariuszy skali przewinień. Strażnik może dać mniejszy mandat, na przykład 50 czy 100 zł. Jeśli mieszkaniec nie przyjmie mandatu, sprawa zostanie skierowana do sądu, który może nałożyć grzywnę do 5 tys. zł. Sąd jednak nie powinien mieć wątpliwości, bo uchwała antysmogowa jest w naszym województwie prawem powszechnie obowiązującym.

 

Sebastian Pośpiech
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe