W Świdnicy zmarł historyk Edmund Nawrocki. Pochodził z Rozdrażewa

  • 25.05.2019, 21:03 (aktualizacja 26.05.2019, 11:18)
  • (jur)
W Świdnicy zmarł historyk Edmund Nawrocki. Pochodził z Rozdrażewa swidnica24.pl
19 maja zmarł, urodzony w 1928 r. w Rozdrażewie, Edmund Nawrocki. Był cenionym badaczem historii Świdnicy i jej popularyzatorem. Wiele swoich publikacji poświęcił także rodzinnemu Rozdrażewowi.

Pochodził z rodziny o tradycjach nauczycielskich. W 1956 r. ukończył  pedagogikę na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Po przyjeździe do Świdnicy został nauczycielem klas z wykładowym językiem niemieckim w Liceum Pedagogicznym. W szkole tej przepracował 35 lat.


Jego pasją było poznawanie i popularyzowanie historii Świdnicy. Przez kilkadziesiąt lat zgromadził jeden z największych zbiorów materiałów historycznych związanych z tym miastem i regionem.


Był autorem kilkuset artykułów i publikacji, w tym zarysu “Historia Świdnicy” w języku niemieckim, a także “Dziejów Świdnicy w latach 1243-1526”.

W 2008 r. został uhonorowany nagrodą prezydenta Świdnicy za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

Wielokrotnie publikował także w serii „Krotoszyn i okolice” pod red. J. Zdunka, gdzie zamieszczał artykuły na temat historii Rozdrażewa.

 

(jur)
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe