Otwarto punkt pomocy pokrzywdzonym!

  • 15.05.2019, 09:42
  • Paweł Krawulski
Otwarto punkt pomocy pokrzywdzonym! Paweł Krawulski
O plusach powstania w Krotoszynie punktu Okręgowego Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem mówili ks. Sylwester Sowizdrzał oraz jej dyrektorka Magdalena Kowalska.

9 maja w krotoszyńskim w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie mówiono o nowej formie pomocy ofiarom przestępstw i ich świadkom, oferowanej przez państwo. 6 maja w  budynku naszego PCPR rozpoczął działalność lokalny punkt pomocy pokrzywdzonym przestępstwem, świadkom przestępstw i ich rodzinom. Punkt jest jedną z ośmiu placówek prowadzonych przez kaliski OOPPP. Utworzono go w ramach współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości. 

W ośrodku można będzie korzystać z porad prawnych, pomocy psychologicznej i psychiatrycznej oraz wsparcia tłumaczy języków obcych i migowego. W ofercie jet też pomoc materialna, czyli opłacenie zakupu żywności, odzieży, sprzętu rehabilitacyjnego, leków, remontów mieszkań, czynszu, wypoczynku dzieci i młodzieży, żłobków, przedszkoli, kursów, szkoleń związanych z przekwalifikowaniem zawodowym itd.

Dodatkowo w Kaliszu istnieje przy OOPPP mieszkanie interwencyjne. Wszelka pomoc specjalistyczna i materialna dotyczyć będzie wyłącznie pokrycia szkód poniesionych w wyniki przestępstwa lub bycia jego świadkiem. - Należy pamiętać, by zgłosić się do nas w ciągu najdalej 5 lat od przestępstwa. Pomoc kierowana jest dla każdego - bez względu na wiek, płeć czy miejsce zamieszkania. Chodzi o Polaków i o obcokrajowcowi  żyjących nu na terenie RP - poinformowała dyrektorka. Wsparcie dostaną osoby dotknięte przestępstwami przeciwko mieniu, zdrowiu, życiu. Chodzi też o lichwę, przestępstwa alimentacyjne, komunikacyjne, bankowe, na tle seksualnym - o wszelkie szkody wyrządzone przez pojedyncze osoby, instytucje i inne podmioty.

W punkcie należy wypełnić odpowiedni wniosek oraz okazać się dokumentami potwierdzającymi wystąpienie przestępstwa. W szczególnych wypadkach,  np. przy przemocy domowej, wystarczy oświadczenie. W ciągu 7 dni wniosek zostanie zweryfikowany, a niezwłocznie po jego zatwierdzeniu pokrzywdzeni otrzymają pomoc.

- Ośrodek jest odpowiedzią na potrzebę wprowadzenia jednolitych standardów pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem i świadkom przestępstw oraz ich najbliższym - stwierdził ks. Sowizdrzał ze Zgromadzenia Orionistów, założonego przez ks. Alojzego Orione, a pracującego wśród ubogich, bezdomnych i odtrąconych przez społeczeństwo. Prowadzi ono także działalność wychowawczą i misyjną. Kapłan podał zatrważające statystyki. W Wielkopolsce w roku 2016 doszło do 61.705 przestępstw, a w 2018 r. do 57.485.

Na subregion kaliski zabezpieczono w budżecie państwa na różne formy pomocy w okresie funkcjonowania projektu, tzn. do końca 2021 r., 4 mln 200 tys. zł. Punkt w Krotoszynie czynny będzie we wtorki i czwartki od godz. 15.30 do 19.30.

Paweł Krawulski
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe