ROZDRAŻEW. Winda w ośrodku zdrowia jako dekoracja?

  • 15.05.2019, 09:31 (aktualizacja 16.05.2019 18:23)
  • Paweł Krawulski
ROZDRAŻEW. Winda w ośrodku zdrowia jako dekoracja? Paweł Krawulski
W wyremontowanym rozdrażewskim ośrodka zdrowia nadal nie działa winda, co bulwersuje wielu mieszkańców gminy.

Przypomnijmy: modernizacja przychodni prowadzona była trzyetapowo  w okresie od października 2017 r. do listopada ub. roku. Zrobiono konstrukcję szybu i zamontowano windę, wstawiono nowe drzwi zewnętrzne i okna na parterze, wybudowano schody zewnętrzne, podjazd dla niepełnosprawnych. Przeprowadzono też termomodernizację wszystkich ścian zewnętrznych i stropodachu. Dodatkowo postawiono ścianę dzielącą obiekt na dwie części, z których można odrębnie korzystać. Łączny koszt tych prac wyniósł 780 tys. 890 zł, co wynika ze sprawozdania wójta z wykonania budżetu.

Niestety, nieczynna jest winda. Ponadto niektórzy rozdrażewianie kwestionują jej gabaryty. - Osoby na wózkach co prawda się mieszczą, ale już transport ludzi za pomocą windy byłby niemożliwy - mówi gminny radny z Trzemeszna, Dawid Bała. Sprawą zajmowano się podczas jednego z posiedzeń komisji rewizyjnej rady gminy. - Okazało się, że unieruchomienie windy wiąże się z przyłączem energetycznym - tłumaczy rajca. I przypomina, że ze strony gminy inwestycję nadzoruje wójt, który według radnego powinien zapoznać się wcześniej z odgórnymi wymogami dotyczącymi uruchomienia windy.

Podczas obrad komisji, jak przekazał nam radny Bała, nie podano całkowitego kosztu inwestycji ani nie przedstawiono dokumentacji technicznej, choć prosili o to radni opozycyjni. - Będziemy zatem dalej dopytywać o szczegóły - stwierdza D. Bała. Z kolei wójt przypomina, że dane dotyczące kosztów są powszechnie dostępne w BIP - sprawozdanie roczne z wykonania budżetu za rok 2018.

Wójt Mariusz Dymarski tłumaczy skąd zwłoka w uruchomieniu windy. Przesunięcie w czasie uruchomienia windy wynika wyłącznie z konieczności wykonania wymaganych przeglądów i uzyskania dokumentów dopuszczających urządzenie do użytku - czytamy w nadesłanej odpowiedzi.

 Wójt zajął też stanowisko w kwestii rozmiarów urządzenia. Gabaryty windy odpowiadają potrzebom komunikacyjnym osoby na wózku wraz z opiekunem i  są wynikiem wymogów, jakie na etapie projektu ustala specjalista w tym zakresie. Natomiast dyskusję co do jej wielkości, która rzekomo się toczy w Rozdrażewie, podsycają te same osoby, które wcześniej próbowały kwestionować zasadność inwestycji i jej skalę.

Wójt nie podał daty planowanego uruchomienia windy. Tymczasem na szczęśliwy finał sprawy czekają przede wszystkim osoby starsze i niepełnosprawni.

Paweł Krawulski

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe