POGORZELA. Nowa książka historyczna Damiana Płowego

  • 12.05.2019, 15:18 (aktualizacja 12.05.2019 20:36)
  • Edyta Siama
POGORZELA. Nowa książka historyczna Damiana Płowego P.Jędrkowiak
„Pogorzelanie na frontach I wojny światowej” to najnowsza książka Damiana Płowego – młodego historyka i zarazem mieszkańca gminy Pogorzela.

Promocja publikacji odbyła się w miejscowej bibliotece publicznej, w której autor od niedawna pracuje. W wydarzeniu licznie wzięli udział mieszkańcy zainteresowani lokalną historią, nauczyciele i przedstawiciele władz samorządowych.


 – Serdecznie wszystkim dziękuję za przybycie na to spotkanie – powiedział usatysfakcjonowany autor. – To wielki zaszczyt móc opowiedzieć państwu historię o naszych przodkach w moim mieście. Mam nadzieję, że książka spotka się z zainteresowaniem i że wzbudzi wiele dyskusji.
Damian Płowy wygłosił interesującą prelekcję, w której opowiadał o kulisach pracy nad książką i przedstawił jej strukturę. Korzystał przede wszystkim z obszernych źródeł niemieckich, które do tej pory nie były wykorzystywane w badaniach nad historią miasteczka i gminy. Dzięki temu udało mu się zgromadzić dane dotyczące setek żołnierzy związanych z gminą Pogorzela, którzy w latach 1914-1918 walczyli w armii niemieckiej na różnych frontach I wojny światowej. Autor przyznał, że nawet ponad sto lat od zakończenia tej wojny zdumiewa jej ogrom i fakt, że przez szeregi armii niemieckiej przewinęło się tak wiele milionów mężczyzn, w tym również mieszkańców Pogorzeli i okolic.


Publikacja jest obszerna, gdyż liczy 352 strony. Zawiera historyczne i metodologiczne wprowadzenie, zasadniczy rejestr żołnierzy, a także dodatki w postaci glosariusza, słowniczka, spisu tabel i wykresów oraz bibliografii.


Autor cały czas prowadzi badania dotyczące udziału mieszkańców gminy w I wojnie światowej i już w dniu promocji zapowiedział drugie wydanie książki, w którym uwzględni kolejne partie zgromadzonego materiału.


Patronat nad publikacją roztoczyło kilka instytucji: marszałek województwa wielkopolskiego, gmina Pogorzela, powiat gostyński oraz muzeum w Gostyniu.

 

 

 

Edyta Siama
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe