Spotkanie z podróżnikiem, który kontynuuje wielką pasję Kazimierza Nowaka

  • 5.05.2019, 14:59 (aktualizacja 05.05.2019 15:35)
  • (red.)
Spotkanie z podróżnikiem, który kontynuuje wielką pasję Kazimierza Nowaka CKI Rowerem przez Afrykę
Centrum Krotoszyńskich Inicjatyw we współpracy z Muzeum Regionalnym im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie zaprasza 10 maja o godz. 18.00 na spotkanie z podróżnikiem Dominikiem Szmajdą.

Dominik Szmajda podróżowanie zaczął od trampingów po Azji, ale po przeczytaniu książki Kazimierza Nowaka przesiadł się na rower. Przejechał w ten sposób wiele afrykańskich krajów: Maroko, Saharę Zachodnią, Mauretanię, Mali, Libię, Czad i Kamerun.


Tu warto przypomnieć, że Kazimierz Nowak (1897, Stryj-1937, Poznań), który wywarł na nim tak wielkie wrażenie, w latach 30. przebył samotnie kontynent afrykański z północy na południe, a następnie z powrotem, pokonując około 40 tys. km rowerem, pieszo, konno, na wielbłądzie, czółnem oraz pociągiem.


Dominik Szmajda ma w swoim dorobku także spływy i piesze wędrówki. Odbył łącznie cztery wyprawy do wilgotnych lasów równikowych Afryki.
Jest ponadto fotografem i uczestnikiem sztafety rowerowej „Afryka Nowaka”. Napisał książkę Rower góral i na Ural. Na co dzień prowadzi Wydawnictwo Sorus w Poznaniu oraz organizuje wyprawy komercyjne do Afryki Równikowej.


Spotkanie – współfinansowane ze środków Miasta i Gminy Krotoszyn na realizację zadania publicznego z pominięciem otwartego konkursu ofert – odbędzie się w siedzibie muzeum.

 

 

(red.)

Zdjęcia (2)

Wikipedia

Wikipedia

Kazimierz Nowak zmarł w Poznaniu w 1937 r.
Wikipedia

Wikipedia

Legendarny cyklista wśród piasków pustyni
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe