Radzę ważyć słowa, panie radny Kubiak! – ostrzega starosta krotoszyński

  • 4.05.2019, 21:28 (aktualizacja 08.05.2019 16:12)
  • Paweł Krawulski
Radzę ważyć słowa, panie radny Kubiak! – ostrzega starosta krotoszyński P.Krawulski Starosta Stanisław Szczotka
Zdecydowaną reakcję starosty, a także innych radnych, wywołały słowa radnego Jarosława Kubiaka podczas sesji rady powiatu. – W przeciwnym razie, Panie radny, spotkamy się w sądzie – powiedział także.

W czasie marcowej sesji Kubiak zadał pytania dotyczące zatrudnionych w starostwie kierowników  wydziałów mających uprawnienia emerytalne.- Ile obecnie urzędników starostwa powiatowego zajmuje stanowiska naczelników wydziałów, którzy ukończyli 65 lat? Czy ma to jakiś wpływ na funkcjonowanie wydziałów? Czy działanie takie świadczy o nepotyzmie i kolesiostwie? I dodał: – Te działania niepozwalające zająć miejsca młodszym utwierdzają mnie w jednym. Czeka się z przekazaniem stanowiska na swoich.

Była propozycja starosty
W kwietniu radny otrzymał odpowiedź na piśmie. W starostwie pracuje dwóch takich kierowników. Radnemu przypominano też zapisy prawne, wg których osiągniecie wieku emerytalnego nie jest czynnikiem wykluczającym dalszą pracę. Przejście na emeryturę jest prawem pracownika - czytamy.
W czasie kwietniowej sesji rady powiatu starosta Stanisław Szczotka odniósł się do tej sprawy. Przypominał, iż z chwilą objęcia stanowiska w 2014 r. wyszedł z propozycją zachęcającą do przechodzenia na emeryturę takie osoby, ustanawiając nagrodę 15 tys. zł.
- Zasady były proste. Pracownicy, którzy osiągnęli wiek emerytalny mieli czas półroczny na zdeklarowanie się. Kto z tego skorzystał, otrzymywał tę kwotę – tłumaczył. Kilka osób z tego rozwiązania skorzystało. Przypominał też, że ustawodawca nie dał prerogatyw staroście do stosowania jakiejkolwiek presji. - Jest to niezgodne z konstytucją – tłumaczył.

Reakcja radnych
– Poruszyłem temat tabu – znów odezwał się Kubiak. Przypomniał, iż do dziś nie dowiedział się np. o jaki wydział chodzi czy w jakim wieku jest dany pracownik. - Podpieranie się przepisami prawa należy zatem traktować jako przykrywkę. Mieszkańców nie interesuje, jak być powinno, ale jak jest naprawdę. Wciąż liczy się hasło mierny, wierny, ale swój. Co do pytania o nepotyzm, powiem krótko. To starosta powinien uderzyć się w pierś – dodał.
Zareagował radny Zbigniew Brodziak, który zaznaczył, że każdy pracownik może, ale nie musi skorzystać z prawa przejścia na emeryturę. Wyraził też zdegustowanie odpytywaniami ze strony Kubiaka. Powiedział też, że nie można nikogo obrażać, bo może to zajść za daleko.
Z kolei rajca Jacek Zawodny zaapelował do Kubiaka o godne reprezentowanie mieszkańców oraz przypomniał, że jeśli występują nieprawidłowości, to można zawiadomić odpowiednie organa. – Proszę też na przyszłość skupić się na meritum, a nie na pomówieniach – zakończył.

Możemy się spotkać w...
Głos zabrał także starosta. – Nikogo nie straszę, natomiast należy posługiwać się zawsze danymi. W przeciwnym razie Panie radny, spotkamy się w sądzie – stwierdził. Do tego pouczył Kubiaka, by nie wychodził poza złożoną interpelacje, która dotyczyła tylko pracowników starostwa powiatowego. – Tymczasem DPS, który Pan teraz przytacza, mając na myśli zapewne mojego syna, który sprawuje tam stanowisko po kierownika, to nie ja go na to stanowisko powoływałem i pracuje tam do wielu lat. W innych kwestiach radzę dobrze ważyć słowa – zdecydowanie zakończył temat Stanisław Szczotka.

Paweł Krawulski
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (14)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

P
P 8.05.2019, 22:55
Ach ten Kubiak, wybaczcie mu on z PISu . Wiec reprezentuje poziom swój i kochanej partii. Ja jako podatnik się pytam jak długo bedziemy dopłacać do bezmyslego pomysłu z rowarami miejskim?
BlackNeon
BlackNeon 7.05.2019, 22:45
No tak, przecież wiadomo, że w PiS nepotyzm jest obcy, jak przejmują jakąś instytucję to swoimi nie obsadzają. Mniejsza już o Misiewiczów, ale jak do linii programowej partii pana radnego, ma się atak na tych kilku emerytów, stary to już niepotrzebny? Pomijam styl wystąpienia pana radnego, bo na prawdę słabo to wyglądało, kto nie wierzy niech obejrzy na youtube.
ziuu
ziuu 7.05.2019, 21:55
W PiS za to nie ma nepotyzmu? Buahah! Mówienie, że ktoś pracuje dłużej, bo czeka się na kogoś swojego to już jest skrajnie nielogiczne rozumowanie. Przecież jak swój na miejsce to należałoby zrobić wszystko, aby emeryt odszedł, już, w tej chwili! Logika?!
Marian
Marian 6.05.2019, 14:47
Komentarz o chorobie pseudonim Krotek.
Choroba może tkwić w murach tego obiektu. Mój ojciec obecnie śp.to był w tym wojsku Krotoszyn przed rokiem 1939 a jak służba się kończyła to przedłużono. Wojna i trzeba było walczyć - przeżył tę wojenną gehennę.
Jak opowiadał, że do czasu przysięgi to w tych koszarach była podobna gehenna jak na wojnie. Taka dyscyplina doprowadzała do takiej choroby, że temperatura ciała przekraczała 41 stopni.
Moim zdaniem żeby pozbyć się przedwojennej gehenny to najlepiej te starocie rozebrać i postawić nowe mury Starostwa i innych w Krotoszynie.
Jan
Jan 6.05.2019, 08:57
Panie Kubiak trochę rozumu by się przydało. Strach się bać tylko Pana nepotyzmu i misiewiczwów. Też dłużej pracowałem bo z emerytury ciężko wyżyć. Trzeba patrzeć kto gdzie pracuje ale Pan tez chce chyba prędko "być swój".
Krotek
Krotek 5.05.2019, 21:55
Starostwo Powiatowe ogarnęła choroba , którą należy leczyć ....ale do wyleczenia potrzeba więcej odważnych Radnych takich jak Kubiak
Gall
Gall 7.05.2019, 21:54
Między odwagą, a zwykłym chamstwem jest pewna różnica! Nie dziwi mnie styl i brak klasy Pana Radnego, natomiast zastanawia kim są Wyborcy, którzy Go wybrali? Co mają w głowach? Żal, żenada i smutek ...
X-Men
X-Men 5.05.2019, 20:30
Tu tylko swoj swego wciska w stołki niestety...
MK
MK 5.05.2019, 16:12
p.Jan 3/waza? / idąc za radą starosty - radzę ważyć słowa , takie stwierdzenia kończą się sądem.Należy spojrzeć prawdzie w oczy, a jest ona niepodważalna
men
men 5.05.2019, 14:46
Jan 3 waza w jakiej parti jestes tyle w Tobie nienawisci popisz jeszcze to nie wybuchniesz pewnie twoi tez pracuja i boja sie zmiany
Jk58
Jk58 5.05.2019, 13:45
Rodzinne koligacje zawsze w Krotoszynie były, są i będą. Taki ten grajdołek zakłamany.
Marian
Marian 5.05.2019, 10:38
PiS ogłasza - kto podnosi rękę na Kościół, podnosi rękę na Polskę.
Należy dodać co Bóg złączył człowiek niech nie rozdziela.
Jan 3 waza
Jan 3 waza 5.05.2019, 08:41
Kubiak za duzo sie panoszy chcialby zapewne swoich pisiorkow tam wkrecic zeby byla rodzina na swoim a on bedzie za to profity dostawal, precz pisiory (...) zdradzieckie mordy...
jas
jas 4.05.2019, 22:43
A co tam Szczotka powie o oklaskach Kosiniaka

Pozostałe