W Polsce żyje 20 milionów szczurów. Są bardzo niebezpieczne

  • 30.04.2019, 22:41 (aktualizacja 30.04.2019 22:51)
  • Jerzy Kowalski
W Polsce żyje 20 milionów szczurów. Są bardzo niebezpieczne Archiwum RK
Szczury budzą obrzydzenie i są powszechnie tępione, bo powodują olbrzymie straty gospodarcze. Dotyczy to zwłaszcza produktów spożywczych, bo karmią się niemal tym samym co ludzie.

 

TRZY SZCZURY NA CZŁOWIEKA
W samej Warszawie jest ich trzy razy więcej niż ludzi. Proporcja ta jest znacznie gorsza we Wrocławiu, gdzie liczne kanały umożliwiają im bezpieczne egzystowanie. Na jednego wrocławianina mają przypadać ponad 3 osobniki. W Polsce może ich żyć nawet 20 mln, a każdy z nich może roznosić wiele chorób.
Zwierzęta te przegryzają kable elektryczne i telefoniczne (w latach 60. 10 proc. awarii telefonów w Warszawie było ich sprawką). Uszkadzają też fundamenty budynków. Kilka lat temu w jednej ze światowych metropolii zawalił się wielopiętrowy budynek. Jak się okazało, kolonia szczurów tak powiększała swoje podziemne korytarze, że doprowadziły do katastrofy.

SPRYTNE I AGRESYWNE
Szczury bywają sprytne i agresywne. W 2015 r. czytaliśmy w Newsweeku relację szczurołapa z Wrocławia, który opowiadał, że wściekły osobnik potrafi doskoczyć do ludzkiej szyi (zazwyczaj podskakuje na wysokość pół metra). A gdy trafi w tętnicę, nie ma ratunku.
Jest zdolny nawet celować w oko lub wejść do nogawki. Takie próby szczurołap przeżył na jednej z ferm trzody chlewnej w Wielkopolsce, gdy zaczął rozpracowywać „szczurze państwo”. Jakoś nikt wcześniej nie zauważył, że gryzonie tak świetnie się mają, bo tuczą się bez opamiętania przy świniach.

KONIECZNE SĄ BADANIA
W Słupsku szczur zaatakował 2,5-letnią dziewczynkę, gdy podeszła do śmietnika. W pewnej chwili dziecko zaczęło krzyczeć, a zaskoczona matka dostrzegła na jego palcu uczepionego szczura. Dziewczynka trafiła do szpitala, gdzie zaczęła wymiotować i miała gorączkę. Nie doszło na szczęście do zakażenia, ale dziecko długo było pod opieką lekarza.
W innym mieście szczur przeszedł rurami kanalizacyjnymi i próbował wyskoczyć z muszli ustępowej. Ugryzł mężczyznę, który akurat chciał się załatwić. Ten zabił gryzonia i wyrzucił na śmietnik. Później trzeba było długo szukać truchła, żeby oddać je do przebadania.

PROBLEM ŚMIECIOWY
Ugryzienia nie można ignorować, bo szczury mogą przenieść ponad 200 groźnych chorób, w tym śmiertelną wściekliznę czy tężca. Wiele naszych miast ma problem ze szczurami w związku ze śmieciami. Produkujemy ich coraz więcej, dając im szansę na przeżycie i rozmnażanie. Swoje zrobiła także ustawa śmieciowa, wzmacniając także kondycję szczura wędrownego.
Szczury dobrze czują się także w pobliżu wody, więc najczęściej można je spotkać w kanalizacji, studzienkach czy w pobliżu terenów podmokłych, stawów i jeziorek. Mogą się też gnieździć w piwnicach, a kiedy jest ich już dużo i robi się ciepło, wychodzą na podwórza i klatki schodowe.


DŁUGA LISTA CHORÓB
Choroby, które przenoszone są ze zwierząt kręgowych na człowieka lub odwrotnie, nazywamy zoonozami. W przypadku szczurów chorób tych jest tak wiele, że ich wymienianie nie ma sensu.
Z dawnych czasów wystarczy wspomnieć dżumę, której epidemie dziesiątkowały Europę przez wiele stuleci. Głównym rezerwuarem tej śmiercionośnej choroby były właśnie szczury, zaś ich ruchliwy tryb życia przyczyniał się do szybkiego jej rozprzestrzeniania.

 

Jerzy Kowalski

Zdjęcia (4)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Tom
Tom 2.05.2019, 23:51
Znowu jakaś ofiara strajku nauczycieli dorwała się do klawiatry, Bidulek...
Marian
Marian 2.05.2019, 20:47
Temat stanął w miejscu. Market Dino ul. ostrowska i jest zauważalne coś takiego niezwykłego czy może zwykłego. Według mnie ani jedno ani drugie - po prostu fałsz. Jeżeli Dino ma jakieś powody to niech tu napisze albo niech przestanie być nieznośne albo redakcja niech się przyjrzy i upubliczni sprawę.
Marian
Marian 2.05.2019, 10:01
Temat może taki i prawdopodobnie z nagonki gazetowej - uważaj na osobę czy może osoby z dziedziny na P. Dziedzina człowieka na P ale kto taki i twierdzi się, że jest określenie takiego czegoś. Szybko zamykaj Market czy inny sklep spożywczy lub ustaw Ochronę..
Nie jest to polecenie ale wyobrażenia wymyślone z pod ciemniej latarni.
Temat?
Temat? 1.05.2019, 08:04
Moze nastepny artykul o latajacych szczurach_ golebiach? Posiadaja grozne dla czlowieka pasozyty min.kleszcze,a ponadto roznosza wiecej chorob niz szczury

Pozostałe