Józefa Marciniak. Jedna z ostatnich autentycznych wiejskich śpiewaczek

  • 28.04.2019, 20:24 (aktualizacja 01.05.2019 11:51)
  • Anna M. Gałczyńska
Józefa Marciniak. Jedna z ostatnich autentycznych wiejskich śpiewaczek OKiS Kalisz Pani Józefa (w środku)
Była założycielką i od blisko 40 lat kierowniczką zespołu obrzędowo-śpiewaczego Kobierzanki, który na stałe zapisał się w tradycji południowo-wschodniej Wielkopolski. Występy zespołu i solowe prezentacje pani Józefy były nagradzane na najważniejszych festiwalach folklorystycznych. To dzięki jej energii i pasji, by zachować w pamięci piękno lokalnej tradycji, powstały wiejskie widowiska, które na trwałe zapisały się w kulturze regionu, a gmina krotoszyńska zapisała się na wielkopolskiej mapie kultury.

Urodzona w 1933 r. Józefa Marciniak przyczyniła się w latach 80. ub. wieku do powstania innych zespołów wokół Krotoszyna, jak Wróżewianki czy Lutogniewiacy. Odegrała więc wielką rolę w zachowaniu nieistniejącej już kultury wiejskiej. Rozsławiała i chroniła przed zapomnieniem tradycje swojej ziemi.
Była jedną z ostatnich autentycznych wiejskich śpiewaczek, która zapisała w swojej pamięci pieśni z XIX i początków XX w. na wsi pod Krotoszynem. Uczyła się ich w domu rodzinnym, a także sama zabiegała o ich zebranie. Wywodziła się z domu o dużych tradycjach muzykanckich. Świetnie mówiła na co dzień miejscową gwarą. Za swoją działalność sceniczną otrzymała wiele nagród i pochwał, na co wpłynęły także jej silna osobowość i charyzma sceniczna. Najważniejsza jednak była radość ze śpiewania, w którym był i śmiech, i liryka zapisana w dawnych słowach, melodiach….
Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu nagrało i wydało pod koniec 2018 r. płytę z utworami  śpiewanymi przez Józefę Marciniak i Kobierzanki. Kilka lat wcześniej zespół został nagrodzony Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego.
Kobierzanki prezentowały się czterokrotnie na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą, na którym w 2009 r. otrzymały III nagrodą. Od wielu lat występowały w strojach ludowych, a część z nich było autentycznymi ubraniami z przełomu XIX i XX w.
Dzięki zabiegom pani Józefy 40 lat temu wybudowano w Kobiernie salę wiejską, która do dziś – po modernizacji – służy mieszkańcom.
Przez wiele lat przewodniczyła kobierskiemu Kołu Gospodyń Wiejskich. Tam z podobnym kunsztem i zaangażowaniem realizowała następną swą pasję, czyli gotowanie. Ale poza wszystkim była osobowością – sceniczną i pozasceniczną. Duszą towarzystwa, przy której gubiły się granice wieku.
Józefa Marciniak doczekała się płyty ze swoimi pieśniami. Nie doczekała odznaczeń, które miały uhonorować Jej działalność i charyzmę. Będziemy pamiętać o Pani Józi, gdyż zapisała się wyraziście w historii kultury tradycyjnej regionu południa Wielkopolski.
Będziemy pamiętać śmiech Pani Józi, Jej radość życia.
 

 

Anna M. Gałczyńska

Zdjęcia (14)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe