Dalekobieżne jeżdżą i co dalej... Od nas zależy, czy tak zostanie

  • 28.04.2019, 14:32 (aktualizacja 28.04.2019 14:57)
  • Grzegorz T. Śnieciński
Dalekobieżne jeżdżą i co dalej... Od nas zależy, czy tak zostanie G.Śnieciński To od nas zależy kolejowa przyszłość na naszego miasta
Kursujące przez Krotoszyn od 8 kwietnia pociągi dalekobieżne wpisały się już w kolejowy krajobraz miasta.

Składy InterCity wożą pasażerów trasą objazdową Ostrów-Krotoszyn-Grabowno Wielkie oraz Jarocin-Krotoszyn-Grabowno z uwagi na rozpoczęty remont sąsiedniej linii kolejowej. Korzystają na tym mieszkańcy naszego powiatu, którzy chwalą sobie takie rozwiązanie.


– Dla mnie mogłoby już tak zostać na stałe – mówi Rzeczy pan Marek, jeden z pasażerów na peronie w Krotoszynie. – Nie muszę się już przesiadać w Ostrowie, tylko jadę sobie bezpośrednio do Warszawy i z powrotem. – Wygodnie i elegancko – komentuje nam z kolei pani Wioletta. – Mam już pomysł na majówkę, żeby bezpośrednio pojechać do Jeleniej Góry, a stamtąd do Szklarskiej Poręby i wędrować po Karkonoszach.


Pan Witold wybierający się w podróż do Wrocławia również dostrzega kolejowe ożywienia na stacji – Widziałem ostatnio na stacji taki nowoczesny pociąg, chyba Dart to był, przyjechał z Białegostoku. Jeszcze nim nie jechałem, ale chętnie wybiorę się gdzieś z rodziną.
Ale są i inne uwagi. Jeden z pytanych przez nas podróżnych powiedział: – Jak tak patrzę, to widzę, że nie jest za bogato z tą frekwencją. Mamy teraz tyle połączeń, a ludzie nie chcą jeździć? Może bilety za drogie, albo może nie ma odpowiedniej reklamy? A może odstrasza ich ten brzydki dworzec? To jest skandal, że ciągle jeszcze szpeci, przecież coraz bardziej się sypie. Mam rodzinę w Poznaniu i jest mi wstyd, jak do nas przyjeżdżają.  

       
Jak się okazuje, sprawa frekwencji w pociągach jest szczegółowo analizowana w spółce PKP InterCity. Od tego, ilu pasażerów wsiądzie i wysiądzie w Krotoszynie, zależeć będzie ewentualne uruchomienie jakiegoś połączenia dalekobieżnego na stałe.


Pociągi InterCity będą kursować przez nasze miasto do końca sierpnia. Mamy więc możliwość wpłynięcia na decyzję przewoźnika. Zwrócił ostatnio na to uwagę burmistrz naszego miasta, Franciszek Marszałek, który na swoim profilu FB napisał m.in.: ...sama podróż (do Wrocławia – red.) trwa ok. 1h 15 min. W sumie jest obecnie aż 15 połączeń na dobę do Wrocławia!


A zatem – korzystajmy jak najwięcej. To od nas zależy kolejowa przyszłość Krotoszyna!   

 

 

Grzegorz T. Śnieciński

Zdjęcia (1)

G. Śnieciński

G. Śnieciński

Jeszcze niedawno taki obrazek na dworcu w Krotoszynie był abstrakcją
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Janusz
Janusz 5.05.2019, 21:31
Z tą frekwencją podróżnych może być kłopot- wiadomo coraz więcej ludzi ma swoje auta
olo
olo 14.05.2019, 21:32
i do Wrocka droga jest blizej a w dodatku jadac przez doline baryczy pociagien 120km/h WIESZ ile zabijasz ptakow -pomysl
Filip
Filip 3.05.2019, 13:16
Uważam że takie rozwiązanie jest super, ale dodatkowo powinni wyremontować linie z Jarocina do Krotoszyna, aby jeździło więcej pociągów Wrocław-Poznań, ponieważ aktualna prędkość to nieśmieszny żart. Skorzystaliby nie tylko mieszkańcy Krotoszyna, ale i ludzie z sąsiednich miast, bo perspektywa jazdy np z Jarocina do Wrocławia przez Poznań jest marnowaniem czasu i pieniędzy.
Ja
Ja 29.04.2019, 21:33
Niech powrócą połączenia tak jak bylo kiedyś tylko faktycznie przydala by sie modernizacja dworca
Paula
Paula 29.04.2019, 18:54
Jestem bardzo zadowolona, że wkoncu mamy połoczenia bezpośrednie do Warszawy nie muszę dojeżdżac do ostrowa i czekać za pociągiem itersity oby tak zostało i trzymam kciuki za decyzję władz
frajer
frajer 14.05.2019, 21:29
jaki to problem -pod Twoj dom ma podjechac pyndolino a kto zaplaci za taki luxus
Krotoszynianin
Krotoszynianin 28.04.2019, 16:48
Ja także. Kto jeszcze? NASZ LOS W NASZYCH RĘKACH
pepa
pepa 28.04.2019, 16:16
Byłoby fantastycznie gdyby IC zostało, mam ogromną nadzieję, że tak będzie,

Pozostałe