Uczniowie z Koźmina wybrali się do Holandii. Zwiedzili też Niemcy (FOTO)

  • 27.04.2019, 19:46 (aktualizacja 27.04.2019 20:07)
  • Grzegorz Pierzchała
Uczniowie z Koźmina wybrali się do Holandii. Zwiedzili też Niemcy (FOTO) G. Pierzchała Zwiedzanie Amsterdamu statkiem
Niepowtarzalną okazję do odwiedzenia ogrodzie Keukenhof mieli uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Koźmina. Blisko 40-osobowa grupa, głównie adeptów architektury krajobrazu, udała się w środku tulipanowego sezonu do Holandii.

Keukenhof to 32-hektarowy ogród tulipanowy położony niedaleko Amsterdamu. Rocznie przybywa tu ok. 1 mln turystów, by podziwiać 7 mln pięknie kwitnących i pachnących kwiatów cebulowych (tulipanów, narcyzów, hiacyntów itp.). Ogrody czynne są tylko dwa miesiące w ciągu roku. Od połowy marca do połowy maja.


Ogród Keukenhof przywitał turystów z Koźmina chłodną, ale słoneczną pogodą. Mieli wiele szczęścia, bo w tym rejonie występuje ponad 200 dni zachmurzonych w roku. Ta piękna pogoda przydała się także podczas zwiedzania Amsterdamu, miasta o 160 kanałach i 1.200 mostach, których jest tutaj więcej niż w słynnej Wenecji. Wycieczkowicze zwrócili uwagę na tysiące rowerów i setki dróg rowerowych. Trzeba było niezmiernie uważać, by nie zostać potrąconym, a rowerzyści mają tutaj bezwzględne pierwszeństwo. Zaskoczeniem okazał się wielopoziomowy parking w centrum miasta. Nie był to parking samochodowy..., ale przeznaczony dla dwuśladów.  


W drodze powrotnej młodzież obejrzała słynny zespół parkowo-pałacowy Sanssouci w Poczdamie. Okazałe pałace, barokowe partery, altany, fontanny, rzeźby zrobiły duże wrażenie na przyszłych architektach krajobrazu.


Do Berlina koźminianie przedostali się przez słynny most szpiegów. To na moście Glienicke wymieniano agentów między NATO i Układem Warszawskim. Tutaj przebiegała słynna granica z okresu zimnej wojny, między NRD a Berlinem Zachodnim. Dziś Berlin to europejskie nowoczesne miasto ze swoją trudną historią czasów powojennych, o czym także dowiedzieli się młodzi turyści. Miasto było podzielone na dwie części, ale od 1991 jest stolicą zjednoczonych Niemiec.


Koźminianie zobaczyli słynną Bramę Brandenburską, Reichstag – siedzibę Bundestagu, pozostałość Muru Berlińskiego, Checkpoin Charlie, wieżę telewizyjną oraz Kolumnę Zwycięstwa z Pomnikiem Anioła.


Po tak dużej dawce ciekawostek ogrodniczych, historycznych i widokowych, grupa wróciła do Koźmina zmęczona, ale otwarta na kolejne propozycje wyjazdów. Może tym razem słynne toskańskie krajobrazy ze Sieną i San Giminiano?


Organizator wyjazdu, ODZ Paterek, który posiada tytuł Przyjaciela Szkoły, zadeklarował, że pomoże  w przygotowaniu programu zwiedzania Toskanii.

 

 

Grzegorz Pierzchała

Zdjęcia (7)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe