ROZDRAŻEW. Plac zabaw kością niezgody?

  • 24.04.2019, 09:25 (aktualizacja 24.04.2019 15:09)
  • (pik)
ROZDRAŻEW. Plac zabaw kością niezgody? Archiwum
Plac zabaw przy osiedlu domków jednorodzinnych w Rozdrażewie został w całości sfinansowany z budżetu gminy. Wielkopolski urząd marszałkowski miał dofinansować inwestycję, ale zrezygnował z tego, tłumacząc swoją decyzję złamaniem przez gminę procedur.

Odmowę wypłacenia 87 tys. zł rozdrażewskiemu samorządowi uzasadniono brakami formalnymi. Ostatecznie plac zabaw powstał za pieniądze samorządu gminy. Radni  dyskutowali o tej sytuacji  i komentowali ją podczas marcowej sesji. Dr Dawid Bała, radny z Trzemeszna, poprosił o szczegóły.

Okazało się, że władze gminy poszły na skróty. Zwolniły z wadium wykonawcę - firmę dekarsko-murarsko-budowlaną Romana Hejdysza z Kotlina, nie chciały też od niej referencji. W efekcie urząd marszałkowski nie wsparł wartej prawie140 tys. zł inwestycji nawet złotówką.

Podczas sesji wójt Mariusz Dymarski wyjaśnił rajcom szczegóły procedury. Dodał jednak, że sztywne trzymanie się warunków zawartych w specyfikacji zamówienia poskutkowałoby niezrealizowaniem inwestycji.

Wyjaśnienia wójta nie przekonały D. Bały, członka gminnej komisji rewizyjnej. - Będę chciał sprawdzić dokumentację. Po lekturze zastanowię się, co dalej - powiedział nam po sesji. Jak dodał, nie kwestionuje procedury, a jedynie uproszczenia.

Zupełnie inaczej widzi sprawę przewodniczący rady, Wiesław Jankowski. Przypomina historię wyłaniania kontrahenta. Mimo dwóch ogłoszonych  przez gminę przetargów, nie znaleziono żadnego chętnego. - Dlatego przy kolejnym podejściu, gdy pojawił się oferent, przystąpiono  do negocjacji - stwierdza. Wykonawca poprosił gminę, żeby nie musiał wpłacać wadium, gdyż wpłata poskutkowałaby zamrożeniem jego pieniędzy na jakiś czas. Z kolei z referencji urząd zrezygnował, gdyż firma z Kotlina wykonywała w przeszłości inwestycje Rozdrażewie i otrzymywała za nie wysokie noty.

Decyzję urzędu marszałkowskiego Wiesław Jankowski uważa za dyskusyjną. Dziwi się też koledze z rady, że ten przywołuje starą sprawę z grudnia ub. roku. - Ja natomiast cieszę się, że  z licznych  urządzeń na placu zabaw chętnie korzystają dzieci.

 

(pik)
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe