Dodatki dla nauczycieli w górę. - 20 zł? To żenujące! - uważa radny Kosiarski

  • 23.04.2019, 12:15 (aktualizacja 27.04.2019 20:20)
  • Sebastian Pośpiech
Dodatki dla nauczycieli w górę. - 20 zł? To żenujące! - uważa radny Kosiarski
O 25 proc. wzrosną dodatki dla nauczycieli za wychowawstwo w szkołach na terenie miasta i gminy Krotoszyn. Radny Bartosz Kosiarski podwyżkę tego składnika wynagrodzenia o 20 do 40 zł nazwał żenującą.

Nauczycielom w oddziałach przedszkolnych dodatki wzrosną z 70 do 90 zł. W małych klasach szkolnych (do 19 uczniów) - z 60 do 80 zł, w klasach  liczących od 20 do 26 uczniów - z 80 do 100 zł, powyżej 27 osób - ze 110 do 140 zł.  

Wspieramy czy kopiemy?
Obecnie budżet gminy wydaje na te dodatki 212 tys. zł rocznie. Po podwyżce będzie to 260 tys. zł.
 

- Wspieracie państwo nauczycieli, a podnosicie stawki zaledwie o 20 zł. Przepraszam bardzo – to jest żenujące. Albo wspieramy nauczycieli, albo mówimy, że ich wspieramy, ale kopiemy w tyłek. Przepraszam za kolokwializm - skomentował radny Bartosz Kosiarski.  

 

Radna Sławomira Kalak, z zawodu nauczycielka, stwierdziła:  –  Jak już wychodzimy z propozycją podwyżki, to mogłaby być ona wyższa niż 20 zł. Dla mnie to jest trochę lekceważące.

Nie starcza kasy
- Nie zgadzam, że to żenujące. Chodzi przecież tylko o  jeden ze składników wynagrodzenia – stwierdził wiceburmistrz. I nazwał sprawę rozwojową, wiążąc to z trwającym strajkiem.
Przypomniał, że subwencja oświatowa nie wystarcza na wynagrodzenia dla nauczycieli, więc samorząd dopłaca różnicę. – Prawie 10 procent brakuje na subwencjonowane wydatki osobowe, a to 3 miliony w skali roku – poinformował skarbnik gminy, Grzegorz Galicki.

Dobry gest
Wiceburmistrz uznał, że z ostatecznymi ocenami propozycji  należy się wstrzymać do zakończenia protestu nauczycieli, bo wówczas będą znane kwoty podwyżek. - I ile samorząd będzie musiał dopłacić. Bo że tak będzie, jestem niemal pewien – dodał.

Z kolei radny Sławomir Augustyniak (wnioskodawca zwiększenia dodatku za wychowawstwo) pozytywnie ocenił uchwałę:

– Dla mnie żenujące jest, że państwo nie potrafi znaleźć pieniędzy na to, aby nauczyciele godnie zarabiali. Zróbmy dobry gest, choć wiem, że to niewystarczająca kwota – powiedział radny Augustyniak.

 

Sebastian Pośpiech

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (19)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

iga
iga 27.04.2019, 10:03
P Aldono strajk sie skończył niech pani zaczerpnie wiedzy od syna co zrobić żeby podnieś poziom nauczania bo jest kiepsko
Marian
Marian 26.04.2019, 11:24
Można by dodać, że niektóre komentarze układają się w sposób wymagający tego innej osoby a to znaczy, że ktoś podkłada swoje myśli. Podkładanie myśli śledzących przez inna osobę czy osoby może stwarzać niebezpieczną sytuacje. - jakie forum to i też może i takie społeczeństwo.
Marian
Marian 26.04.2019, 10:38
Jakby wszystko zaczęło wracać do normalności.
Można by zapytać może redakcje tego tygodnika skąd się biorą społeczne zagrywki utrudniające życia - jest to gorsze od świszczącej lecącej kuli. Nie można osądzać bo sam będziesz osądzony ale wydaje mi się, że tej świszczącej kuli jest za wiele. Wyobrażać można wiele ale stwarzać okazje, że gdzie się dwóch bije to trzeci korzysta jest nie w porządku.
Marian
Marian 25.04.2019, 14:13
Jak podają obecnie media, że dowódca strajku nauczycielskiego skapitulował - Bogu niech będą dzięki.
Marian
Marian 25.04.2019, 08:31
Nastał dzień następny i dalszy kłopot nauczycielski.
W komentarzu a pseudonim Max pisze o zwolnieniach i jest nawet poparcie. Krotoszyński nauczyciel to jest wiele szczegółów a żeby zmieni to grono. Dalsze pisanie na ten temat to jak grochem o mur bo redakcja murem stoi.
Max
Max 24.04.2019, 20:48
MzN niech wszyscy nauczyciele co strajkuja dadza wypowiedzenie na ich miejsce jest wielu chetnych i to z powołania
Janek
Janek 28.04.2019, 22:40
Hahahaha....za takie psie grosze? Sam ucz swoje dzieci.
Marian
Marian 24.04.2019, 14:10
Sprawa jest ciekawa i wymaga szczególnej uwagi. Okrągły stół jak za dawnych czasów to takie zbyt zróżnicowane. Emerytura trzynastka i można było się oprzeć na pewnej podstawie, która daje zrozumieć takiemu stwierdzeniu - ŻOŁNIERZU MUSISZ WALCZYĆ. Ta trzynastka jest to dobra wola rządu bo seniorzy emeryci muszą kształtować wizerunek Polski - żeby czasami dobro w zło się nie przemieniło bo to już dalece idące konsekwencje.
MzN
MzN 24.04.2019, 13:09
Żal czytać te komentarze, jacy wy zawistni jesteście ! To że po latach studiów chcą zarabiać jak przystało a nie jak zwykły fizol to was dziwi? To że wasze dzieci wychowują i jeszcze muszą czegoś nauczyć!? Ludzie czasami lepiej się zastanowić nad tym co się wypisuje w necie bo czytając ten pogłos zawiści mam wrażenie że czytam wypowiedzi elektoratu Piskorskiego.
Słuchacie bełkotu TVPiS i wylewacie swoje mądrości w necie a sami gamonie płacicie za ich rozdawnictwo kasy na prawo i lewo podatki, ceny i innych obostrzeń już nie widzicie ⚠️ toście są błędami nauczycieli, a nie przepraszam racjonalnego myślenia nie da się nauczyć 😁 jesteście jak matematycy potraficie wszystko wyliczyć, tyle że innym⚠️
Kazimierz
Kazimierz 25.04.2019, 11:30
Widzę że kolega TVN ogląda- równie bezstronne...
Krotoszynianin194
Krotoszynianin194 24.04.2019, 00:35
Pracują 18 godz.tygodniowo i wekeendy wolne i zarabia 3500zl staż 15 lat. A nie jeden pracuje po 48 godz.tygodniowo i wekeendy np.w sklepie i zarabia 1800zl.do 2000zl pisze tu nie o marketach np.sklep w galerii Krotoszyn a inny 48 godz. niech będzie Mahle i wekeendy i zarabia przy 168 godz.w miesiącu 3000zl praca fizyczna nie bede pisał o każdych dniach wolnych w roku. .....
Wiolka
Wiolka 25.04.2019, 11:33
To prawda- licząc 40 godzin jak u pozostałych- daje całkiem niezłą sumę- jakieś 7 tys. To jest ta pensja glodowa?
Xxx
Xxx 24.04.2019, 11:18
Otóż to.. nie przeliczają przepracowanych godzin w tygodniu względem innych, a wypłaty takie mają .. gdyby ktoś kto pracuje po 48h tygodniowo miał taką stawkę zarabiał by koło 4000zl. Ale narzekanie że mają jeszcze w domu pracę tj. sprawdzanie, przygotowanie się do lekcji to patrząc na te z 20h tygodniowo to nie powinno być problemu z czasem na to.
Polka
Polka 23.04.2019, 22:48
Wprowadzić stawkę za godzinę. Jak będą chcieli zarobić to mogą pracować po 8 albo więcej godzin i nie trzeba brać pracy do domu.
Wiolka
Wiolka 25.04.2019, 11:29
To prawda. Ja za dodatkowe lekcje płacić muszę- często tym samym.. kołek w szkole brak, z wyników ich nikt nie rozlicza, bo kto? Tu nie chodzi o dobro dzieci! Mają je za nic!
Krotoszynianin
Krotoszynianin 23.04.2019, 17:25
Sami wybrali sobie ten zawód. Jak mają mało to zapraszamy do mahle na odlewnie...
Mieszkaniec