Studenci UTW uczyli się pierwszej pomocy (FOTO)

  • 18.04.2019, 09:39 (aktualizacja 19.04.2019 21:08)
  • Paweł Krawulski
Studenci UTW uczyli się pierwszej pomocy (FOTO) Paweł Krawulski
Seniorzy należący do Uniwersytetu Trzeciego Wieku, odbyli warsztaty praktyczne zasad udzielania pierwszej pomocy. Szkolącymi byli starażacy z Państwowej Straży Pożarnej.

Zajęcia w sali gimnastycznej krotoszyńskiego LO im. Kołłątaja  prowadziło trzech strażaków ze st. asp. Grzegorzem Golińskim na czele.
- Wiele osób zwraca uwagę, że zajęcia z fantomem nie są adekwatne do sytuacji spotykanych w realnym życiu - stwierdził G. Goliński. Jego zdaniem to prawda, gdyż zawsze chodzi o ratowanie prawdziwego człowieka, w określonym wieku, określonej płci i z konkretną masą ciała. Niemniej szkolenie na fantomie pozwala wyrobić właściwe nawyki.


Pokaz rozpoczęto od zaprezentowania pozycji bocznej, w jakiej układa się osoby potrzebujące pomocy. Seniorzy ćwiczyli podzieleni na małe grupki. Następnie obejrzeli demonstrację udzielania pierwszej pomocy.


Strażak przypomniał, że przed masażem serca trzeba udrożnić drogi oddechowe i sprawdzić, czy jest wyczuwalny prawidłowy oddech, jeśli nie przystępujemy do uciskania klatki piersiowej. Podczas reanimacji chory leży na plecach, na twardym podłożu.


Strażak odpowiadał też na zadawane przez seniorów pytania, np. co zrobić ze sztuczną szczęką. - Jeśli to możliwe, należy ją wyjąć.


Zachęcał też: - Jeśli widzicie zakrwawionego człowieka i macie jakiekolwiek opory przed wdmuchiwaniem mu powietrza do płuc, to skoncentrujcie się tylko na masażu serca, bo ta czynność jest priorytetowa.

 

 

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa u osoby dorosłej

- głębokość ucisku               4 - 5 cm

- częstotliwość ucisku         100/min.

- proporcje ucisk - wdech   30:2

Paweł Krawulski

Zdjęcia (27)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Grzegorz Goliński
Grzegorz Goliński 18.04.2019, 19:30
Żeby nie było niedomówień... ten tekst to nie są moje slowa....to nie moje błędy w nim zawarte.

Pozostałe