Podsumowujemy wybory rad sołeckich i osiedli. Mało wyborców i 8 zmian personalnych

  • 16.04.2019, 15:06 (aktualizacja 17.04.2019 10:56)
  • Paweł Krawulski
Podsumowujemy wybory rad sołeckich i osiedli. Mało wyborców i 8 zmian personalnych Pawel Krawulski
Wybory sołtysów i przewodniczących rad osiedli przebiegły w gminie Krotoszyn prawidłowo, choć nie obyło się bez sytuacji nietypowych.

Rady sołeckie i osiedlowe wraz z ich szefami wybierane są zawsze po wyborach samorządowych. W gminie Krotoszyn zrobiono to w marcu. Wybory te nie cieszą się jednak popularnością - uczestniczyło w nich tylko 1.730 spośród 37.444 uprawnionych mieszkańców. 

Wybrano rady sołeckie i sołtysów 29 wsi i oraz 9 rad osiedli i ich szefów. Nowych twarzy jest 8. W Krotoszynie doszło do 3 zmian. Beata Antczak zamieniła Joannę Tomaszewską na stanowisku przewodniczącej rady osiedla nr 1. Tomaszewska natomiast piastuje teraz funkcję sołtysa Jasnego Pola. Nowymi zarządcami osiedli zostali także Waldemar Wronecki (Błonie) oraz Mariusz Ratajczak (Parcelki), prezes Astry, który pokonał dotychczasowego przewodniczącego Stanisława Szpopera i b. radnego Ryszarda Łopaczyka.

 

Zmiany niezbędne

Wybory pokazały, że obowiązujący statut gminy nie nadąża za zmieniającą się rzeczywistością. Uczestnicy zebrań często mówili o skostnieniu systemu. Proponowali wiele zmian, dotyczących np. liczby osób zasiadających w radzie. Zapoznaliśmy sekretarz miasta Beatę Pospiech z tymi uwagami. Jak przyznała, podczas wyborów obowiązywał statut z 2008 r., a część jego zapisów jest jeszcze starsza. - Nad nowym statutem pracuje specjalna komisja rady miasta. Wyniki jej prac mamy poznać przed wakacjami - stwierdziła.

 

W jedynce dogrywka

Wszystkie władze jednostek pomocniczych wybrano za pierwszym razem. - Jest to zasługa pracowników urzędu mista, którzy dopełnili wszelkich procedur, służąc pomocą prowadzącym zebrania radnym oraz mieszkańcom – wyjaśniła sekretarz.

Najciekawsza sytuacja miała miejsce na osiedlu nr 1, obejmującym centrum Krotoszyna. Na zebranie przybyło tam 31 spośród 1.938 uprawnionych do głosowania (1,6 proc.). W czasie wyborów przewodniczącego z sali wyszedł mieszkaniec ul. Piastowskiej. Obie kandydatki, Beata Antczak i Barbara Sekula, zdobyły po 15 głosów, ale po chwili mężczyzna powrócił. Zdecydowano więc, że wybory trzeba powtórzyć. - Przedstawiciele zadzwonili do mnie, by poinformować o sytuacji. Przedstawili możliwe rozwiązanie. Doceniam ich kreatywność oraz to, że dotrzymali tajności wyborów - zaznaczyła sekretarz. 

 

Dlaczego bez władz?

Pospiech odniosła się też do zarzutów części mieszkańców, którzy narzekali na nieuczestnictwo w spotkaniach przedstawicieli władz miasta.

– Ma to związek z procedurą. Sołtys lub przewodniczący musi wcześniej zgłosić, że mieszkańcy chcą spotkać się z władzami. Nigdy nie odmawiamy - wyjaśniła.  Jako przykład podała osiedle nr 5, gdzie przewodniczący poprosił urzędników o przyjście. Oprócz policjantów na zebraniu obecny był naczelnik wydziału gospodarki komunalnej magistratu, Michał Kurek, i dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg, Krzysztof Jelinowski. Sekretarz nie może uczestniczyć w zebraniach, gdyż w tym czasie odbiera telefony, czuwając nad prawidłowym przebiegiem wyborów. A dodajmy, że w jednym dniu i o tej samej godzinie odbywały się nieraz nawet i 3 spotkania wyborcze.

 

Komisja zmieni zasady

Inną ważną kwestią jest liczebność rad. Statut gminy mówi, że rada w mieście powinna liczyć 15 osób. Przewidując, że może przyjść mniej osób, ustawodawca pozwolił wybrać mniejszą ilość osób np. na osiedlu nr 7, gdzie na zebranie przybyło tylko 12 mieszkańców. I tu sekretarz liczy na zmianę.

Przewodnicząca komisji doraźnej ds. zmian w statucie, radna Natalia Robakowska, powiedziała nam m.in.

- Na regularnych spotkaniach zajmujemy się zmianami wynikającymi z nowelizacji ustawy wyborczej. Chodzi m.in. o uregulowanie kwestii nagrywania sesji. Co do spraw związanych z jednostkami pomocniczymi, na razie są one przed nami. Wszelkie uwagi zgłaszają nam przewodniczący rad i lider środowiska sołtysów, Krzysztof Szczotka. Chcemy ustalić widełki dotyczące liczby osób pracujących w tych jednostkach.

Jednocześnie zapewniła, że komisja planuje zakończenie prac na czerwiec.

Paweł Krawulski
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe