Wielki sukces astronoma, który mieszka w... Rozdrażewie

  • 12.04.2019, 13:52 (aktualizacja 01.05.2019 13:09)
  • (wil)
Wielki sukces astronoma, który mieszka w... Rozdrażewie Archiwum RK Dr Ireneusz Włodarczyk. Z jednej strony skromność, z drugiej - popularność na miarę kosmosu
Dr Ireneusz Włodarczyk, astronom i mieszkaniec Rozdrażewa, odniósł prestiżowy sukces na miarę międzynarodową. Nazwisko prezesa miejscowego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii nosi od niedawna jedna z planetoid.

O popularyzatorskiej działalności wśród młodzieży dr. Włodarczyka pisaliśmy wielokrotnie. Jest on organizatorem wielu akcji mających na celu przybliżenie ludziom wiedzy dość tajemniczej.

Tym razem jednak chodzi o jego badania astronomiczne, które prowadził wspólnie z jednym z astronomów z Litwy. Jak opowiedział nam członek Towarzystwa, Zdzisław Pauter chodzi o planetoidę znaną tej dwójce od kilkunastu lat. Ireneusz Włodarczyk zajmował się głównie obliczeniami orbity obiektu.


Odkrywcą planetoidy jest Kazimieras Černis z Uniwersytetu Wileńskiego, który ma w swoim dorobku ponad sto takich odkryć. I to właśnie on, z pochodzenia Polak, wystąpił o nadanie „nowemu” ciału nazwy od nazwiska polskiego astronoma, który tak bardzo przysłużył się zidentyfikowaniu i ścisłemu określeniu cech obiektu.


To imponujące, że prawie 0,5 mld kilometrów od Ziemi krąży planetoida o nazwie „Wlodarczyk”. Dumni niech będą nie tylko rozdrażewianie, ale także wszyscy mieszkańcy pow. krotoszyńskiego.

Panu dr. Ireneuszowi Włodarczykowi – o którym Zdzisław Pauter mówi, że jest człowiekiem nadzwyczaj skromnym – składamy wielkie gratulacje.    

 

 

(wil)
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe