Czy zastanawiałeś się, dlaczego Wielkanoc jest świętem ruchomym?

  • 09.04.2019, 17:35 (aktualizacja 09.04.2019, 17:44)
  • (red.)
Czy zastanawiałeś się, dlaczego Wielkanoc jest świętem ruchomym? Archiwum RK
Co roku jesteśmy zaskakiwani tym, kiedy zaczyna się Wielki Post i kiedy przypada Wielkanoc. Jesteśmy zaskakiwani, ale właściwie nie zwracamy na to uwagi.

W Azji Mniejszej i nieco na zachód
Problemem było, jak liczy się dni w tradycji żydowskiej. Otóż wieczór jednego dnia jest już liczony jako początek dnia następnego. Jeśli Pascha świętowana była wieczorem 14. dnia miesiąca o nazwie nizan, to można by przyjąć, że obchodzi się ją już 15. nizan.  
Tak więc w II w. wyraźny był podział na tych, którzy świętowali dzień 14. nizan jako dzień, kiedy obowiązywał ścisły post, a o świcie dzień później brali udział w uroczystej Eucharystii oraz uczcie zwanej agapa. Od liczby 14 nazywano ich Kwartodecymanami. Tak było w Azji Mniejszej.
Bardziej na zachód (Syria, Egipt, Pont) akcent położono na świętowaniu Zmartwychwstania w niedzielę. Spór załagodził Ireneusz z Lyonu. W 314 r. podczas soboru w Nicei podjęto decyzję, że w obchodach musi być jedność i dlatego jedyną obowiązującą datą została niedziela po 14. nizan.

Dwa kalendarze i astronomia
Przez 1.200 lat był spokój. Z nowymi odkryciami w astronomii i próbami ustalenia kalendarza uwzględniającego narodziny Chrystusa pogłębił się podział między kościołem wschodnim a  zachodnim.  
Najpierw obowiązywał kalendarz juliański, który  bazował na fazach księżyca. Miesiąc trwał 28  dni od pełni jednego miesiąca do pełni w drugim.   
Alternatywą był kalendarz gregoriański. Odliczanie lat od narodzin Chrystusa Europa wprowadziła dopiero w XI w., a Grecja w XV w. Papież Grzegorza XIII polecił zastąpienie nim kalendarza juliańskiego.
W tym nowym kalendarzu szukano pierwszej pełni po równonocy wiosennej, czyli po 21 marca.  Miesiące wydłużyły się do 30 lub 31 dni. Zadecydowała więc astronomia. Wskutek niedokładności w obliczeniach przesunięto rzeczywistą datę równonocy wiosennej o 13 dni.  

Wspólna data Wielkanocy
Trwają starania o przywrócenie jednej daty świąt Wielkanocy. Potrzeba jednak wielu działań o charakterze ekumenicznym. Wyrazem woli budowania jedności było spotkanie papieża Franciszka z patriarchą moskiewskim podczas ostatniej pielgrzymki na Kubie.
Obaj hierarchowie głosili potrzebę żarliwej modlitwy o jedność Kościołów i wspólną odpowiedź na naglące potrzeby tego świata. Jest więc nadzieja, że w sprawie jednolitego kalendarza dojdzie do przełomu.

 

(red.)
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe