Pierwszy dzień strajku nauczycieli. W gminie niemal wszystkie szkoły stoją

  • 08.04.2019, 11:51 (aktualizacja 13.04.2019, 17:25)
  • Paweł Krawulski
Pierwszy dzień strajku nauczycieli. W gminie niemal wszystkie szkoły stoją J.GŁODAS
8 kwietnia odwiedziliśmy kilka placówek oświatowych w Krotoszynie.

W SP nr 4 dzień rozpoczął się od czekania na dzieci. W końcu w czasie rozpoczęcia zajęć o godz. 8.00 mury tej placówki przekroczyło 9 uczniów. – Przygotowaliśmy dla nich specjalne zajęcia. W malej sali gimnastycznej dzieci oglądały filmy – mówi wicedyrektor Dorota Rutkowska. Po nich zaplanowano zajęcia na świeżym powietrzu.
Po przyjściu dzieci otrzymają ciepły posiłek, a opieka będzie prowadzona nad nimi, do czasu opuszczenia murów przez ostatniego z nich ok. godz. 15.00. Na wtorek plan zakłada zajęcia świetlicowe, rajd, obiad i wspólne głośne czytanie.
Na 29 pełnozatrudnionych osób, tylko 4 nie przystąpiły do strajku. Nauczyciele po podpisaniu listy obecności, udali się do pokoju nauczycielskiego, gdzie prowadzą akcję protestacyjną. Wśród niuch prym wiedzie Agata Minta, prezes oddziału ZNP, ogniska numer 4, która koordynuje akcję w szkole.

 

- Protestujemy, gdyż nie zgadzamy się na negatywny odbiór naszego zawodu. Rząd wmawia nam, że staliśmy się roszczeniowi. Nauczyciele pracują po18 godz. tygodniowo. To tylko godziny spędzone z uczniami w klasie. Pamiętać jednak należy, iż każdy  z nas, organizuje zajęcia pozalekcyjne, ma też dużo pracy związanej choćby z poprawieniem sprawdzianów. Do tego dochodzą np. wycieczki - mówi Agata Minta.

 

Ma ona jednak nadzieje, że rząd dojdzie do porozumienia z władzami ZNP. Umożliwi to przeprowadzenie egzaminów gimnazjalnych i ośmioklasisty.

W SP nr 5 po 8.00 w świetlicy było tylko 5 uczniów. Z kolei w SP3 na Błoniu aż 150 dzieci. Jak wyjaśniła dyrektor Mariola Kaźmierczak, część nauczycieli wzięła udział w proteście a część normalnie prowadzi zajęcia dydaktyczno-wychowawcze.

Z kolei w ZSP nr 2 w Krotoszynie dyrektor Roman Olejnik podkreślił, że rozumie nauczycieli.

- Popieram ich protest w całej rozciągłości. Sercem i duszą jestem z nimi. Rozumiem  ich postulaty placowe, ale i te natury osobistej - zaznacza Roman Olejnik, dyrektor ZSP 2.

 

Dodaje, że trzeba walczyć o godność i dobre imię nauczycieli. Tymczasem dziś pracując w szkole są poddawani presji ze wszystkich stron: rodziców, kuratorium, same dzieci oraz społeczeństwo.
Tylko 3 nauczycieli mięśniaka nie podjęło strajku a czwartym z mocy urzędu jest on. Tymczasem do szkoły przyszło 41 uczniów. Dla nich zorganizowano specjalne zajęcia. Zaproszono policjantów, oficer prasowy Piotr Szczepaniak wygłosił pogadankę o bezpieczeństwie w miejscach publicznych.

Paweł Krawulski

Zdjęcia (12)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (40)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

jola
jola 05.05.2019, 18:57
W Gorzupi jeszcze trwa strajk???
Marian
Marian 17.04.2019, 20:40
Tyle się tego nazbierało i różne tąpnięcia społeczne wskazują ( ale tak nie musi być ), że ten nauczycielski strajk może być podkładem rewolucji wiosennej. Nauczyciele wybrali taki nierozsądny czas, który wpycha politykę w zawrót głowy - nauczycielska rozsądność była jest nadal wskazana.
kok
kok 17.04.2019, 08:35
Dla tych NAUCZYCIELI co nie strajkują WIELKI SZACUNEK JESTESCIE wielcy
Nauczyciel
Nauczyciel 16.04.2019, 18:03
Do rodzic: proszę przypomnieć sobie zasady ortograficzne lub korzystać ze słownika. Wstyd tato lub mamusiu.......
Rodzic
Rodzic 15.04.2019, 22:04
A ja wam powiem tak. Żaden z nich nie wyjedzie i żaden za inną pracę się nie weźmie , bo wiedzą że tak lekkiej i pełnej przywileji pracy nigdzie Niema. Popłaczą trochę i wszyscy wrucą. Prośbę bym miał tylko taką. Spójrzcie na efekty swojej pracy. Czy dobrze wykonaliście zadanie skoro klasa ma średnią z waszego przedmiotu 2,3 na przykład. Młodzież jest inna , nic im nie narzucicie. Postarajcie się ich zrozumieć , a nie nawalić jedynek i tyle. Wy się musicie zmienić. A może żeczywiscie czas zmienić zawód bo Się Nie Nadaję Niestety. Cała szkoła się musi zmienić. Program trzeba zmienić. Po co młodym ludziom wbijać w głowy coś co im się nigdy z życiu nie przyda , a 80%t tego co uczucie psu na budę się nie przyda nawet a męczycie tych młodych ludzi i to budzi w nich tylko niechęć do nauki.
realista
realista 15.04.2019, 00:15
Ojjj...będziecie płakać pod koniec sierpnia kiedy okaże się, że dzieci nie dostały się do wybranej przez siebie szkoły. Skumulowano dwa roczniki, a mury szkolne nie są z gumy. Później tak będzie na studiach. Zamiast na jedno miejsce 15 osób będzie ich 30.
i tyle w temacie
i tyle w temacie 11.04.2019, 19:14
"Szacunek oddany klasie nauczycielskiej jest miarą oświaty narodu
bo im więcej naród jest oświecony tym wyżej ceni tych, którzy mu światło przynoszą" ( Eliza Orzeszkowa)
Mąż nauczycielki
Mąż nauczycielki 10.04.2019, 08:12
Moja żona jest nauczycielem. Pracuje dużo więcej niż ja na pełnym etacie. Jeśli ktoś uważa że to łatwy zawód to się myli. Nie mógł bym być nauczycielem za żadne pieniądze. A wiecie dlaczego nauczyciel ma prawo do rocznego urlopu? Żeby nie skończyć za szybko w Krośnicach.
I jeszcze jedno (a'propos tych rzygów które wylewacie na nauczycieli w komentarzach) - na prawdę nie zależy wam komu oddajecie swoje dzieci na pół dnia. W domu wychowuje je wujek Google. Wiecie dlaczego jest taki problem z anglistami w szkołach? Bo stażystka przez pierwsze 3 lata pracy w szkole dostanie 1800 na rękę - w korporacji 3x razy tyle na dzień dobry i do tego szanse kariery zawodowe i rozwoju.Pamiętacie scenę z "Dnia Świra" jak Kondrat odbiera wypłatę? Pół życia w książkach, nasiąknięty ideałami a na koniec miesiąca robią z ciebie szmatę. Ktoś napisze - trzeba było skończyć 3 klasy podstawówki i iść do łopaty to jeździłbyś dzisiaj mercedesem - z perspektywy czasu może faktycznie tak trzeba było zrobić.
rodzic
rodzic 09.04.2019, 22:21
A jak uczą ? Korepetycje to dzisiaj chleb powszedni! Ciągle zmęczeni pracujący jak za karę.Zmiana pracy niektórym się przyda
uczeń
uczeń 15.04.2019, 00:02
Bo korki stały się modne:)
kok
kok 16.04.2019, 14:48
Nieprawda!!! do szkoł ponadgimnazjalnych pchaja sie totalne nieuki i zwykłe matoły, które 15 lat temu nawet do szkoły zawodowej się by nie nadawały, a teraz każdy chce mieć mgr przed nazwiskiem, a tępy jest, to rodzice, zeby mieć dziecko z głowy na korki wysyłaja, bo dziecko słabe. I TAKA JEST PRAWDA! Wyzsze wykształcenie za wszelką cenę.
Sąsiad
Sąsiad 09.04.2019, 22:20
Mam w pobliżu małżeństwo belfrów i wiecie co? Jakoś nie widzę tam biedy. Nie żebym zazdrościł bo mam to gdzieś , ale ja z żoną tyramy oboje tak jak oni , może i ciężej ale nie stać nas na auto jakie mają oni . Czy na wakacje W miejsca gdzie oni się bawią. No może w lotto wygrali skoro tak mało się zarabia w szkole. Jeszcze jedno. Za co chcą podwyżki skoro dzieci muszą na korki chodzić. Znaczy to że kiepsko swoją robotę wykonują. A skoro kiepsko to należy premie pozbierać a nie dokładać. Tak się dzieje w normalnych firmach.
bbbb
bbbb 16.04.2019, 14:52
Dlaczego chodzą na korki? Bo dzieci są słabe i dzis wyzsze wykształecnie w byle jakiej szkólce prywatnej zdobędą za nic, zero wysiłku, żenada jakaś. Ja 15 lat temu na żadne korepetycje nie chodziłam i byłam jedna z najlepszych uczennic w liceum (i też miałam lepszych, i gorszych nauczycieli). Kiedys trzeba było sie uczyć, a teraz dzieci nie robią nic!
sąsiadka
sąsiadka 11.04.2019, 18:47
sąsiedzie , trochę nieładnie zaglądać komuś do garnka
a zresztą, przecież to takie polskie...
Sąsiad
Sąsiad 13.04.2019, 22:26
Nikomu nie zaglądam , to oni sami się tak wznoszą żeby wszyscy wiedzieli. "Przecież to takie polskie"
Realnie
Realnie 09.04.2019, 22:05
Może i lekkiej pracy nie mają , ale niech mi nie nie opowiadają bzdur że tyle muszą po godzinach się przygotowywać do zajęć. Trzeba być "wybitnie uzdolnionym" aby robiąc od kilku lat ten sam materiał , wciąż się do niego przygotowywać. Przeliczcie sobie państwo te wasze godziny co w roku przepracujecie przez roczny zarobek. Ile wam na godzinę wyjdzie. Zresztą możecie pójść do innej pracy. Wstawać o 4-tej czy 5-tej i wracać do domu o 16-stej czy 17-nastej. Zróbcie sobie z 220 godzin za 3000zł. Proszę spróbować. Wtedy docenicie to co macie. Co wy chcecie za 80-100 godzin w miesiącu. Poza tym powinniście mieć tak jak wszyscy 26 dni urlopu. W wakacje szukać roboty jak inni ludzie. Jak mają bez pracy miesiąc czy dwa to im nikt kasy nie da tylko zasuwają przy zbiorach w Niemczech czy Holandii. Też możecie , nawet wam będzie łatwiej bo języki znacie. Pozdrawiam całe grono pedagogiczne.
hk
hk 16.04.2019, 14:54
Oj, widać, ze kolejny zazdrosnik na horyzoncie, ktory pluje jadem i nienawiścią! Odpowiem tak samo, jak Pan(i). Jak w szkole tak jest świetnie, to prosze sie przekwalifikować i zapraszamy do szkoly!
tak po prostu
tak po prostu 11.04.2019, 18:27
Wyjadą, z całą pewnością ci lepsi wyjadą do lepszej spokojniejszej i lepiej płatnej pracy, bo są wykształceni, znają języki i potrafią się obrócić w świecie.
Ale później polskiego nie nauczy Twoich dzieci nauczyciel z Ukrainy...
Rodzic
Rodzic 13.04.2019, 22:31
I sądzisz że gorzej nauczy? Nie znając oceniasz? Pewnie jesteś w pracy NAJLEPSZY!!! Brawo ty.
tak po prostu
tak po prostu 14.04.2019, 22:13
nikogo nie oceniam
nawet ciebie
stwierdzam tylko fakt
nie nauczy
bo go po prostu nie będzie
Renata
Renata 09.04.2019, 21:54
Wiecznie mało a ile wolnego . można zmienić zawód i iść np do Dino na magazyn na 40 ,50 godzin tygodniowo na7 dni w tygodniu albo do mahle jest wyjście
jo
jo 16.04.2019, 14:57
A dlaczego ktoś po dobrych, porządnych studiach ma isc pracować do Dino do magazynu? Tak moze doradzic tylko magazynier po podstawówce, którego zazdrość zżera, ze uczyc w swoim czasie mu sie nie chcialo.... WSTYD!!!!
Olek
Olek 15.04.2019, 00:05
Tak, tak...a pan z magazynu bedzie uczył matematyki:)
Pollako
Pollako 09.04.2019, 19:04
Nauczyciel ,ktory co chwile ma okienka ,zdarzy poprawic klasowki, wczesnie w domu ,do tego korepetycje,wakacje,wycieczki szkolne i czas na drinka . I zle? Wiec proponuje pelen etat 26 dni urlopu w roku za ta sama pensyjke bez okienek i czasu na zarobek z korkow i czasu na drinka...!!
stefan w.
stefan w. 09.04.2019, 15:12
Nie lekceważcie problemów nauczycieli.Te problemy sie zaogniły na skutek źle przeprowadzonej reformy, niepotrzebnej, która zrobiła więcej bałaganu niz pozytku. Zamiast obrazać ich lepiej podyskutowac, bo problemy są, na pewno sa
Marian
Marian 09.04.2019, 14:46
Detektyw w polityce byłby wskazany a żeby znaleźć przyczynę i oddzielić narzucone zło. Zło to ma podkład Polski z udręką ukraińska a miejsce tego podkładu jest na niższym szczeblu jak np. powiat.
detektyw
detektyw 09.04.2019, 09:47
dlaczego nauczyciele nie strajkuja od 7 do 15??? juz po czterech godz widuje sie co niektórych na miescie
Marian
Marian 09.04.2019, 08:49
Czy strajk nauczycielski czy oświatowy ma podkład polityczny.Ten strajk jakby kształtował politykę a to może oznaczać,że jest kierowany z zewnątrz.Wybory na Ukrainie a jak wynika komiczne ( druga tura ) też mogą mieć wpływ na polityczne kształtowanie bo przecież Polacy mają bzika na punkcie ukraińskim.
Pisząc by dalej to ukraiński akcent polityczny przygryza a nawet w sposób w dość przykry poniża polską tożsamość.Nauczyciel w Polsce ma duży wpływ na kształtowanie człowieka w różnych kwestiach.Rząd w Polsce widzi to wszystko optycznie bo i małe jest dobre jak i duże - ale należałoby się przyjrzeć czy nie należy odróżnić małego od dużego.
Uczeń szkoły nr.3 w krotoszynie
Uczeń szkoły nr.3 w krotoszynie 08.04.2019, 21:53
Dla emerytów rolników i dla dzieci macie 500+ ale nuczycielom niedacie podwyżki muwicie że macie tyle pieniędzy a podwyżki nie mogą dać
Pisał: Jan z krotoszyna uczę się w szkoła Stawowa z oddziałami integracyjnymi nr 3
Klaudiusz
Klaudiusz 08.04.2019, 21:51
Nauczyciele zarabiają tak jak w sferze budżetowej (między innymi w poważnych urzędach, gdzie trzeba być fachowcem w zawodzie). Jak im się nie podoba to po prostu powinni się zatrudnić tam gdzie więcej płacę. Podejmując pracę w szkole wiedzieli co ich czeka. Nikt nikogo na siłę nie zmusza - aby musiał być nauczycielem. To wolny kraj. Gdzie jest etyka zawodowa nauczyciela. Piękny wzór dla uczniów do naśladowania. To WSTYD. DLATEGO nie popieram strajku nauczycieli.
Klaudia
Klaudia 16.04.2019, 22:50
Klaudiusz strajku nie popiera, bo zazdrość go zzera:) sam by nauczycielem być chciał, ale zamiast się uczyć w liceum, to chlal.. :))) wstyd to jest zazdrościć innym, kiedy w głębi serca ma się żal do samego siebie...
xxx
xxx 08.04.2019, 21:09
uważam, że nie zarabiają wystarczająco - ale to jest tak, jak w całej budżetówce! A pisanie, ile to oni po lekcjach robią... gdyby interesowali się uczniami i chcieli ich rzeczywiście rozwijać i zainteresować tematem, to na korepetycje nikt by nie chodził. A ten biznes kwitnie! Dlaczego dostać się do pracy w zawodzie nauczyciela jest tak trudno? Wiem, bo próbowałam i od znajomej pani dyrektor usłyszałam - słuchaj fajne CV itp, ale nie masz nikogo w odpowiednim miejscu... Taka ciężka praca za marne pieniądze i taka kolejka na stanowiska... Niestety większość nauczycieli reprezentuje miernotę...
Yyy
Yyy 16.04.2019, 22:53
I Pani też do tej "miernoty" chciała należeć?! Czyli jednak zazdrość zżera, że się nie udało... Ojej, jak przykro, smuteczek:)

Pozostałe