W poniedziałek strajk nauczycieli. Co z opieką nad dziećmi?

  • 5.04.2019, 18:06 (aktualizacja 07.04.2019 13:44)
  • Sebastian Pośpiech
W poniedziałek strajk nauczycieli. Co z opieką nad dziećmi? Dla dzieci będzie zapewniona opieka w szkołach
8 kwietnia to pierwszy dzień bezterminowego strajku nauczycieli. Związkowcy z ZNP nie dogadali się z rządem w sprawie podwyżek. Nauczyciele przyjdą do pracy, ale nie będą prowadzili lekcji.

Związkowcy nie przyjęli nowych propozycji strony rządowej, zakładających wzrost wynagrodzeń powiązany ze wzrostem pensum.  
Karol Kaj, szef oddziału ZNP w Krotoszynie, obejmującego gminę Krotoszyn, Kobylin, Rozdrażew i miasto Sulmierzyce, informuje, że nauczyciele ze wszystkich 33 przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów oraz liceów i techników na tym terenie będą obecni w tych placówkach.

- Podpiszą się na liście strajkujących i zajmą się swoimi sprawami, na przykład poprawianiem sprawdzianów, ale nie będą świadczyli pracy, czyli nie poprowadzą zajęć lekcyjnych - mówi.

Komentując sprawę zaznacza, że jego zdaniem sprawy poszły za daleko. - Wszyscy wierzyli, że dostaniemy lepsze pieniądze za naszą pracę. Ale skoro na lewo i prawo rząd rozdaje pieniądze, a nam za pracę nie chce godziwie zapłacić, to nie ma innego wyjścia niż strajk - stwierdza.  

W tej sytuacji w najtrudniejszym położeniu są uczniowie i ich rodzice. Burmistrz Krotoszyna Franciszek Marszałek zapewnia, że jednostki oświatowe w mieście i gminie będą otwarte. - W przypadku braku możliwości pozostawienia dzieci i młodzieży w domach, organizowane będą zajęcia opiekuńcze w tych placówkach - stwierdza.

W sytuacjach niemożności objęcia zajęciami opiekuńczymi wszystkich dzieci w szkole uruchomione zostaną inne samorządowe instytucje, które wesprą placówki oświatowe w zapewnieniu opieki. W porozumieniu z dyrektorami szkół zajęcia takie mogą być prowadzone w Krotoszyńskim Ośrodku Kultury, Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej, Muzeum Regionalnym i obiektach Centrum Sportu i Rekreacji.
Nie wiadomo, czy odbędą się egzaminy. - Obecnie dyrektorzy szkół prowadzą intensywne działania na rzecz przeprowadzenia egzaminu ósmoklasisty i egzaminu gimnazjalnego - wyjaśnia burmistrz Marszałek.

Z kolei przewodniczący Kaj snuje przypuszczenia, że może np. po dwóch dniach strajku kolejne rozmowy związkowców z rządem zakończą spór, a wtedy nauczyciele wrócą do pracy.

 

Sebastian Pośpiech
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

rodzic
rodzic 9.04.2019, 12:24
Strajkują,w szkole nie uczą a korepetycji udzielają-to jest chore
Marian
Marian 6.04.2019, 15:49
Dziś po południu można było obejrzeć film w telewizji Świat Według Kiepskich a tytuł odcinka pt. Pała czy inaczej dwója.
W Krotoszynie jest kilka czy nie kilkanaście świadectw maturalnych na których są dwoje a studnia wykazują, że zdolność ucznia nie wykazywała takiej oceny.
Rodzic
Rodzic 6.04.2019, 09:10
Uważam, że nauczyciele mają prawo strajkowac.Kiedy jak nie teraz mówia.Biorą przykład z władzy która też nie ma oporow i nigdy nie miala jak zwłaszcza walczyłao wladze. mnie osobiscie obraza jak sie mówi Piątka Kaczyńskiego. To z jego kieszeni idzie pytam
Marian
Marian 6.04.2019, 06:58
Nie zamierzam stawać się figurantem ale należy iść dalszym tropem.Należy upaść na kolana przed ołtarzem i posuwać się przez 5 metrów a potem ewentualnie żądać podwyżki.
Marian
Marian 6.04.2019, 04:36
Wstyd bo strajk to ciągnienie za język a pieniądze to pycha.
Przyjaciel
Przyjaciel 5.04.2019, 21:06
Brawo nauczyciele tak trzymać. A p. Kaj niech nie snuje przypuszczeń tylko trzyma strone nauczycieli.
Rodzic
Rodzic 5.04.2019, 19:20
Karta Nauczyciela do likwidacji. Standardowa umowa o pracę. 8 godzin dziennie w szkole. Urlop 26 dni w roku.
Dość!
Ewa
Ewa 8.04.2019, 17:00
Bardzo wielu nauczycieli by tak chciało. Niestety góra się nie zgodzi, poniewaz zbyt duzo by ich to kosztowało. Latwiej ich uzywać jako darmowe niańki.
Rodzic przedszkolaka
Rodzic przedszkolaka 5.04.2019, 19:05
Czy pracownicy KOKu, muzeum i CSIR mają przygotowanie pedagogiczne, by móc opiekować się przedszkolakami????
Dyrektor może tylko opiekować się 25 maluszkami.

Pozostałe