Czym się kierować, wybierając ubezpieczenie OC?

  • 4.04.2019, 21:22 (aktualizacja 06.04.2019 09:35)
Czym się kierować, wybierając ubezpieczenie OC?
Stoisz przed wyborem ubezpieczenia OC, ale nie wiesz, jakie czynniki brać pod uwagę przy poszukiwaniu oferty? Wbrew pozorom sprawa nie jest taka oczywista, jak mogłoby się wydawać, o czym się przekonasz z lektury artykułu.

Cena
Najczęstsza odpowiedź na pytanie, czym się kierować przy wyborze obowiązkowej polisy od odpowiedzialności, brzmi: ceną. I rzeczywiście tanie ubezpieczenie OC jest tym, czego poszukują kierowcy, którzy dobrze wiedzą, że w każdym towarzystwie dostaną identyczne warunki. Ubezpieczenie od odpowiedzialności jest bowiem regulowane ustawowo, co znaczy, że jego zakres pozostaje niezmienny niezależnie do tego, w jakim towarzystwie i w jakiej cenie się je wykupi.

Krótko mówiąc, czy zapłacisz za polisę 500 zł, czy 2500 zł, dostaniesz jednakowy produkt, który się niczym nie różni. W tej sytuacji jest oczywiste, że będziesz poszukiwać najtańszych ofert. Tylko jak je znaleźć, skoro w każdym towarzystwie ceny są różne? Odpowiedź nasuwa się sama: trzeba dowiedzieć się, ile kosztuje OC w poszczególnych firmach. Żeby to zrobić szybko i nie marnując czasu, warto sięgnąć po internetowe porównywarki ubezpieczeniowe.

Jeżeli jesteś zainteresowany kupnem polisy, otwórz porównywarkę i znajdź najlepsze ubezpieczenie OC, czyli de facto najtańsze. Wystarczy, że w specjalnym formularzu podasz niezbędne informacje na temat swój i auta, a bezbłędnie sprawdzisz w jednym momencie oferty wielu towarzystw. To najprostsza i najszybsza droga do znalezienia najtańszego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.


Możliwość rozłożenia składki na raty
Ważny punkt dla osób, które zamierzają opłacić składkę w ratach. Nie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe działające na rynku oferują jednak możliwość rozłożenia płatności na raty, więc jeśli Ci na tym zależy, przed wykupieniem polisy zorientuj się w temacie. Pamiętaj jednak, że pod względem finansowym raty nie są opłacalnym rozwiązaniem, ponieważ ich wybór wiąże się z naliczeniem dodatkowych opłat, który wynoszą mniej więcej 10-30% podstawowej ceny OC.

 

Dodatkowe ubezpieczenia
OC jest często oferowane wraz z dodatkowymi ubezpieczeniami. Konfiguracje są tu praktycznie dowolne – nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dobrać każdą inną polisę, np. autocasco, assistance czy NNW. Ważne jest to, że kupując wraz z OC inne ubezpieczenia, można liczyć na naprawdę atrakcyjne upusty cenowe. Przykładowo, zakupienie OC i AC w jednym pakiecie pozwala na oszczędność nawet 50% ceny w porównaniu z kwotą, jaką trzeba by zapłacić za każde z tych ubezpieczeń z osobna. Jeżeli zależy Ci na rozszerzonej ochronie ubezpieczeniowej, dobierz dodatkowe polisy przy kupnie OC i oszczędź w ten sposób pieniądze.

BLS
BLS, czyli Bezpośrednia Likwidacja Szkód, to system, w ramach którego o odszkodowanie z polisy sprawcy w imieniu poszkodowanego kierowcy występuje jego towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym ma wykupione OC. Taki mechanizm daje gwarancję skutecznych i profesjonalnych starań o uzyskanie rekompensaty za szkody powstałe z winy innych uczestników ruchu. BLS działa w Polsce od 2015 r. i cieszy się coraz większą popularnością.

Wybierając OC z BLS, można się spodziewać uproszczonej procedury odszkodowawczej w razie szkody z winy innego kierowcy. Nie trzeba bowiem samemu załatwiać wszystkich formalności, co z kolei gwarantuje oszczędność czasu. Wysoka skuteczność w uzyskiwaniu odszkodowania w ramach Bezpośredniej Likwidacji Szkód wynika zaś z doświadczenia i znajomości procedur, jakimi dysponuje każde towarzystwo ubezpieczeniowe działające na polskim rynku. Trzeba jednak mieć na uwadze, że OC z BLS jest droższe niż bez niego.

_
Podziel się:

Pozostałe