Przedsiębiorcy mają w ZUS-ie ponad 2,5 mld zł nadpłat. Czy są wśród nich krotoszynianie?

  • 31.03.2019, 17:30 (aktualizacja 02.04.2019, 08:37)
  • (red.)
Przedsiębiorcy mają w ZUS-ie ponad 2,5 mld zł nadpłat. Czy są wśród nich krotoszynianie? Archiwum RK
W naszym województwie nadpłaty widnieją na kontach ponad 24 tys. płatników, którzy wyrejestrowali działalność w ciągu ostatnich dwóch lat (od 1 stycznia 2017 r.). Wysokość tych nadpłat to ponad 11,5 mln zł. Nadpłaty posiadają także aktywni przedsiębiorcy.

W całym kraju ponad 1,6 mln płatników ma nadpłaty na swoich kontach. Aktywni przedsiębiorcy mogą pomniejszyć swoje kolejne płatności do ZUS, natomiast ci nieaktywni, mają 5 lat na wystąpienie o zwrot nadpłaconych składek. Warto sprawdzić, czy po zamknięciu działalności, nic nie zostało do zwrotu.

Na kontach 1,4 mln aktywnych płatników znajduje się ponad 2,5 mld zł nadpłat. Nadpłata składek powstaje, gdy płatnik opłaci je w wyższej wysokości niż zadeklaruje w dokumentacji rozliczeniowej lub niż wynika to z przepisów. Takie dodatkowe składki ZUS zalicza na pokrycie zaległości przedsiębiorcy, jeśli takowe oczywiście istnieją.

Jeżeli zaległości nie ma, można otrzymać z ZUS zwrot nadpłaconych środków lub zdecydować się na zaliczenie ich na poczet bieżących lub przyszłych wpłat.

W Wielkopolsce nadpłaty na swoich kontach w ZUS ma łącznie 170 tys. podatników. Na kontach aktywnych przedsiębiorców znajduje się prawie 250 mln zł nadpłat.

 

(red.)
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe