Wspomnienie o prof. LO Andrzeju Krowarschu

  • 21.03.2019, 12:03 (aktualizacja 31.03.2019, 22:25)
  • Stefan Konieczny
Wspomnienie o prof. LO Andrzeju Krowarschu Archiwum domowe
3 marca 2019 r. zmarł w Krotoszynie mgr Andrzej Krowarsch, wieloletni nauczyciel fizyki w Liceum Ogólnokształcącym im. H. Kołłątaja.

Urodził się 11 sierpnia 1939 w Krotoszynie. Ukończył Szkołę Podstawową nr 2 i w 1953 r. rozpoczął naukę w Liceum Kołłątaja. Po zdanym egzaminie maturalnym w 1957 r. podjął studia w UAM w Poznaniu na Wydziale Matematyczno-Fizycznym. W 1962 r. z dyplomem magistra fizyki wrócił do Krotoszyna, gdzie zgłosił się do pracy na stanowisku nauczyciela fizyki w swojej macierzystej szkole. Pracował tu 40 lat! Najdłużej spośród wszystkich nauczycieli w 180-letniej historii szkoły.


Imponował bogatą wiedzą z fizyki i z kilku dziedzin pokrewnych. Oprócz przedmiotu kierunkowego mógł swobodnie uczyć astronomii, matematyki i później informatyki. Wymagane doskonalenie zawodowe wzbogacał na studiach podyplomowych w Oddziale Doskonalenia Nauczycieli w Nowym Sączu (fizyka) i w Oddziale Doskonalenia Nauczycieli w Piotrkowie Trybunalskim (informatyka). Swoją bogatą wiedzą rozbudzał zainteresowania młodzieży dalszym w dalszym kształceniem, głównie na kierunkach politechnicznych. Sięgał do najwyższych poziomów nauczycielskich awansów zawodowych. W latach 70. z mocy prawa oświatowego miał godność profesora szkoły średniej, a następnie nauczyciela dyplomowanego.


Rzadziej pełnił w Liceum funkcję wychowawcy klasowego, co nie przeszkadzało, aby był lubiany przez młodzież i szanowany w kręgach rodziców. Przez wiele lat prowadził koło fizyczne i sekcję informatyki w Młodzieżowym Towarzystwie Przyjaciół Nauk. W drugiej z wymienionych organizacji skupiał wielu uczniów zainteresowanych szeroko rozumianą komputeryzacją i nową dziedziną nauki – informatyką. Doskonalił w szkole pierwszą pracownię komputerową, zabiegając o coraz nowocześniejszy sprzęt.


W Liceum należał do kolektywu kierowniczego dyrektora szkoły, służąc głosem doradczym w podejmowaniu najważniejszych decyzji. Był członkiem komisji oceniającej prace nauczycieli i przyznającej nagrody i wyróżnienia. W radzie pedagogicznej tworzył atmosferę rzetelnej pracy i twórczego działania. Jako nauczyciel ścisłych dziedzin nauki mniej chętnie występował publicznie na różnych zgromadzeniach, ale Jego powściągliwe wypowiedzi były wyżej cenione od potoków słów innych mówców.


Przez wiele lat zajmował się w Liceum układaniem planów zajęć lekcyjnych, gdy nieznane były jeszcze programy komputerowe do wykonywania tej czynności. Należał do nauczycielskich związków zawodowych: Związku Nauczycielstwa Polskiego i później do nauczycielskiej Solidarności. Za wzorową pracę nauczycielską był adresatem wielu nagród i wyróżnień.


W osobie odchodzącego od nas profesora Andrzeja Krowarscha środowisko Liceum Kołłątaja i krotoszyńska oświata tracą wybitnego nauczyciela, który chlubnie wpisuje się w karty historii miejscowej edukacji.

 

 

 

Stefan Konieczny
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Rocznik 78
Rocznik 78 04.04.2019, 15:29
Cudowny nauczyciel !
Pawel
Pawel 30.03.2019, 13:45
Wspanialy czlowiek ,profesor ,pedagog - R.I.P.
Dorota
Dorota 26.03.2019, 18:49
najlepszy nauczyciel kollataja!!
Absolwentka  LO
Absolwentka LO 22.03.2019, 00:44
Wspaniały człowiek, skromny, wyrozumiały, kochający fizykę i muzykę. Cześć jego pamieci.
Absolwentka LO
Absolwentka LO 21.03.2019, 17:17
Najlepszy nauczyciel jakiego spotkałam w życiu. Ciepły, wyrozumiały. Dzięki niemu polubiłam fizykę.
Katolik
Katolik 21.03.2019, 14:55
Profesor byl ucielesnieniem ateistyczno-komunistycznego swiatopogladu i chorej ideologii wspolczesnych fizykow!
Iwona Józwiak
Iwona Józwiak 21.03.2019, 13:26
Wspaniały , niezwykle inteligentny , skromny Człowiek ...
CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI !!!
Był moim ulubionym Nauczycielem

Pozostałe