Pożegnanie prof. LO Stefana Dylewskiego

  • 17.03.2019, 21:39 (aktualizacja 02.04.2019, 10:41)
  • Stefan Konieczny
Pożegnanie prof. LO Stefana Dylewskiego
26 lutego zmarł w Krotoszynie Stefan Dylewski, wieloletni nauczyciel Liceum Ogólnokształcącego im. H. Kołłątaja, wybitny pedagog, wychowawca i działacz kultury.

Urodził się 4 sierpnia 1934 w Dobrzycy, wówczas w pow. jarocińskim. Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich w Koźminie ukończył w 1953 r. i rozpoczął pracę nauczycielską na stanowisku kierowniczym w Krotoszyńskim Domu Kultury Dzieci i Młodzieży. Od 1 września 1957 przeniósł się do Liceum Ogólnokształcącego im. H. Kołłątaja w Krotoszynie i trwał w tym środowisku pracy do czasu zakończenia swojej aktywności zawodowej. Był nauczycielem rysunków i prac ręcznych z dodatkowymi funkcjami w strukturach oświatowych.


Wykształcenie dopełnił w I Studium Nauczycielskim w  Poznaniu (1958), na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Zielonej Górze i na studiach podyplomowych w Instytucie Kształcenia Nauczycieli w Warszawie. Doszedł do najwyższych poziomów awansu: miał tytuł profesora szkoły średniej (w latach 70.), nauczyciela dyplomowanego i nauczyciela w II stopniu specjalizacji zawodowej.


W Kołłątaju był liderem kształcenia politechnicznego i wybitnym nauczycielem rysunku, malarstwa i grafiki. Tworzył w szkole wzorcowe pracownie, był mistrzem dydaktyki przedmiotowej, umiejętnie rozwijał uzdolnienia i wrażliwość artystyczną wychowanków. Talent pedagogiczny, pełnia inicjatyw i kultura osobista sprawiły, że wkrótce stał się znanym, lubianym i powszechnie szanowanym nauczycielem.
W dawnym pow. krotoszyńskim pełnił funkcję instruktora przedmiotowego, a po utworzeniu województwa kaliskiego przyjął stanowisko wizytatora przedmiotowego i nauczyciela metodyka przy kuratorium. Prowadził zajęcia w Kaliskim Oddziale Doskonalenia Nauczycieli i w zamiejscowym zakładzie UAM w Poznaniu.


W naszym Liceum zadbał o wystrój auli, korytarzy szkolnych i innych pomieszczeń, miał uczniów laureatów i finalistów w olimpiadzie wiedzy o sztuce, prowadził dział twórczości artystycznej w ramach partnerstwa z Martin-Butzer-Gymnasium w Dierdorfie.


Po przejściu na emeryturę (1985) był przewodniczącym Wojewódzkiej Rady Postępu Pedagogicznego przy Kuratorze Kaliskim, członkiem Krajowej Rady Postępu Pedagogicznego przy Ministrze Edukacji Narodowej i Komitetu Głównego Olimpiady Wiedzy Technicznej.


Był wielkim miłośnikiem rodzinnej miejscowości – Dobrzycy. Zabiegał o renowację miejscowego pałacu, dbał o lokalne zabytki, upowszechniał wiedzę o regionie, orędował za przywróceniem praw miejskich Dobrzycy. W uznaniu tych zasług miejscowe władze nadały mu tytuł Honorowego Obywatela Dobrzycy. Pełnił funkcję przewodniczącego koła absolwentów koźmińskiego liceum.


Za wybitne osiągnięcia w pracy nauczycielskiej i w działaniach społecznych był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany, m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Stefan Konieczny
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

J. KORCZYŃSKI
J. KORCZYŃSKI 18.03.2019, 18:06
LUBIŁ FOTOGRAFOWAĆ , I ROBIŁ TO DOBRZE MAJĄC TRUDNO DOSTĘPNY APARAT PENTACON - SIX Z OBIEKTYWEM ZEISA 80mm
NA FORMACIE 6X6. ZDJĘCIA CZ.- BIAŁE IDEALNE.

Pozostałe