PO nie próżnuje. Poseł Urbaniak zgłosił projekt wydłużenia trasy S12 przez południową Wielkopolskę

  • 14.03.2019, 18:18 (aktualizacja 14.03.2019 18:34)
  • (red)
PO nie próżnuje. Poseł Urbaniak zgłosił projekt wydłużenia trasy S12 przez południową Wielkopolskę P.Krawulski Poseł Urbaniak w czasie spotkania 25 lutego w Krotoszynie
Poseł Jarosław Urbaniak (PO) złożył do ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka interpelację poselską w sprawie przebiegu wielkopolskiego odcinka drogi S12. Jej powstanie leży w interesie m.in. mieszkańców powiatu krotoszyńskiego. Warto przyjrzeć się tej inicjatywie.

Trasa drogi S12 została zaplanowana od  Piotrkowa Trybunalskiego przez Lublin do granicy państwa z Ukrainą w Dorohusku. Jej przedłużenie rozwiązałoby – zdaniem posła – wiele problemów, które wynikają z braku dróg obwodowych takich miast, jak Krotoszyn czy Koźmin Wlkp., które zresztą od lat wyczekują na obwodnice.


W tej chwili priorytetem dla Wielkopolski jest budowa drogi S11, która ma połączyć Górny Śląsk z Poznaniem i dalej Koszalinem. Będzie przebiegać m.in. przez Ostrów, Pleszew i Jarocin. W tej chwili gotowe są jej niewielkie fragmenty.


Postulowane przez posła Urbaniaka przedłużenie poziomej trasy S12 umożliwiłoby kierowcom z naszego rejonu (i nie tylko) szybkie i wygodne przedostanie się z drogi szybkiego ruchu S5 (Wrocław-Poznań-Bydgoszcz) do węzła Sieradz, skąd mogliby przedostać się do stolicy, a przede wszystkim do Lublina i do Dorohuska.


Od węzła Ostrów Wlkp. Północ trasa nowej trasy biegłaby w kierunku zachodnim, przecinając drogę krajową nr 15 (Wrocław-Olsztyn) na południe od Koźmina Wlkp. i na północ od Krotoszyna. Dalej w przebiegałaby na wysokości Pogorzeli, Krobi i Ponieca do drogi szybkiego ruchu Wrocław-Poznań-Bydgoszcz, której budowa jest już znacznie zaawansowana.


Z odpowiedzi na interpelację posła wynika, że w styczniu 2018 r. podpisano umowy na opracowania projektowe drogi S11, m.in. odcinków Kórnik-Ostrów  i Ostrów Kępno.


Jeśli idzie o drogę S12 (Piotrków-Dorohusk), trudno w tej chwili jednoznacznie odpowiedzieć, czy znajdzie się ona w Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023. Obecny, zwiększony, limit 135 mld zł jest niewystarczający, bo wartość wszystkich zadań przekracza już 200 mld zł. Mimo to w ramach Programu do realizacji są przygotowywane wszystkie odcinki trasy S12.


Z odpowiedzi ministra nie wynika jednoznacznie, czy istnieje możliwość zmiany przebiegu drogi S12. Koncepcja wydaje się jednak pragmatyczna i rozwiązuje wiele problemów komunikacyjnych, z którymi borykają się mieszkańcy południowej Wielkopolski, w tym pow. krotoszyńskiego. Nie można więc ustawać w próbach jej zrealizowania.

 

 

 

 

 

(red)

Zdjęcia (1)

Proponowny odcinek S12

Proponowny odcinek S12

Trasa połączyłaby dwie drogi szybkiego ruchu: Wrocław-Poznań i Wrocław-Warszawa
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

arnold
arnold 18.03.2019, 13:01
Spoko, spoko czas pokaże ta swietną skutecznosc. Gratuluje prokuratora Piotrowicza w szeregach i wielu innych członków PZPR. To jak, w lewo czy w prawo idziecie,.Cynizm, obłuda a rzady sie zmieniaja.
Anty-PO-KO
Anty-PO-KO 16.03.2019, 21:27
Podatków też nie mogli zebrać? Ha ha ha... tamte rządy kosztowały nas słono. Nie mieli możliwości? Czego? Kontroli cystern z paliwem? Wprowadzenia konkretnego systemu sprawdzania obiegu faktur? Koniunktura w pozostałej części Europy nadal kiepska a jednak u nas się kręci. Oczywiście zaraz będzie że oni tylko spijaja śmietankę po poprzednikach... naprawdę ludzie wierzą że ktos kto ramie w ramie z bylymi ubekami donosi na demokratyczny rząd dobrze rządził i miał dobro Polski na uwadze?
obywatel
obywatel 16.03.2019, 07:35
PIS korzysta z koniunktury i dorobku poprzedniego rządu, który nie miał tylu mozliwości. One przychodzą z czasem. A historia oceni, czy środki wydaja odpowiedzialnie i na jak długo one starczą. W tej chwili rozdawnictwo jest szaleńcze i na pewno sie zemści
Krotoszanin
Krotoszanin 15.03.2019, 07:33
Oczywiście sam pomysł mi się podoba i uważam, że jest bardzo potrzebny dla naszego regionu. Śmieszy mnie tylko to, że pompujecie PO - nagłówek: PO nie próżnuje... PiS zapomniał... Gdyby PO nie próżnowało przy ściąganiu VAT-u to byśmy dawno mieli drogi... Nie popieram PiS-u we wszystkim, ale trzeba przyznać, że akurat Oni spełniają obietnice. Nie uwierzę już w ani jedno słowo polityków PO. Dwa razy dałem się nabrać niestety :(
Krotoszanin
Krotoszanin 15.03.2019, 07:15
Jak byli przy władzy to nic nie zrobili... pamiętam te obiecane tysiące km ekspresowek i autostrad... teraz nagle im się przypomniało... i znów na obietnicach się skończy. Doszliby do władzy-oby nie- i znów byłoby-sory brak kasy...
S12
S12 15.03.2019, 06:42
Walczmy o przedłużenie S12 do obwodnicy Bełchatowa nawet w formie jak wygląda teraz obwodnica Bełchatowa. W powiązaniu z wschodnią obowdnicą skomunikuje to dobrze region. Odciąży drogę przez Majków, Gomulin, Woźniki, Mzurki, na której już robią się drobne korki i jazda tą drogą staje się uciążliwa.
Pozwoli pozyskać w okolicach Woli Rokszyckiej nowe tereny pod inwestycje
http://oi65.tinypic.com/122zsz…
Walczmy żeby nie było tak jak teraz jest z S8 gdzie urywa się w szczerym polu a powinna zostać przełużona do Tomaszowa Mazowieckiego.
Obywatel+
Obywatel+ 14.03.2019, 21:36
Nie szło. Jechało :)
Tom
Tom 14.03.2019, 20:10
A przez 8 lat nie szlo zbudowac?

Pozostałe