Wyrzucił w lesie 40 słoików z kompotami z gruszek. Czy po to się segreguje śmieci, żeby zaśmiecać przyrodę?

  • 14.03.2019, 14:27 (aktualizacja 14.03.2019 14:39)
  • Maciej Niżniowski
Wyrzucił w lesie 40 słoików z kompotami z gruszek. Czy po to się segreguje śmieci, żeby zaśmiecać przyrodę? M.NIŻNIOWSKI Lasy Państwowe wydają krocie na usuwanie śmieci pozostawionych przez ludzi
Idąc przez las i widząc śmieci wysypane przy drodze, czy rozrzucone na parkingach leśnych, bądź zostawione z premedytacją nawet w samym środku lasu, nasuwają wam się różne myśli do głowy. Często się zdarza, że pierwsze negatywne komentarze skierowane są w stronę leśniczego, jako gospodarza tego terenu. Czasami odnosi się wrażenie, że za śmieci odpowiadają wszyscy leśnicy…

Jednak jeśli ktoś wrzuci na Wasze podwórko worek śmieci, to będzie źle świadczyło o Was, czy o sprawcy tego czynu? Będąc pracownikiem Lasów Państwowych wykonuję rzetelnie swoją pracę, ale niemożliwym jest, abym ponosił odpowiedzialność za kulturę osobistą wszystkich obywateli. Jaką kulturę? Zupełny jej brak.

Zatruwają i niszczą
Pamiętam, jak wielką radość wywołała we mnie wiadomość o wejściu w życie Ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach, która to w pełni uregulowała zasady postępowania z odpadami komunalnymi. Jednocześnie miała służyć poprawie zdrowia i życia człowieka chroniąc środowisko przed skażeniem. Skoro zatem stworzono możliwość poprawy, to należy sobie zadać pytanie, kim są osoby, które niszczą nie tylko estetyczny obraz otoczenia, ale zatruwają życie mieszkańców, zwierząt i roślin?
Jadąc do pracy zauważyłem przed wieloma domami niepotrzebne sprzęty wielkogabarytowe, które zostaną zabrane przez wyznaczoną firmę i odwiezione na wysypisko, bądź do punktu recyklingu. Okazuje się, że można dzisiaj pozbyć się niechcianego mebla, sanitariatu, czy nawet pralki… Gdzie leży problem? Jeśli macie pomysł, by wyjaśnić to dość patologiczne zjawisko, jakim jest wywożenie śmieci do lasu, proszę napiszcie do mnie, a ja będę wdzięczny, gdyż przez tyle lat nie znalazłem ani jednego logicznego wytłumaczenia.

Winni są dorośli
Obserwuję sposób, w jaki te śmieci z dnia na dzień pojawiają się w lesie. Zauważam dziwne zjawiska – np. w żółtym worku, sumienne posegregowane plastiki wrzucone do lasu, bądź szklane butelki – około 40 sztuk zdarzyły się nawet słoiki z gotowymi kompotami z gruszek… można by wymieniać bez końca. Po co człowiek segreguje, żeby je potem wrzucić do swojej pięknej i wyjątkowej przyrody, jaka go bezpośrednio otacza? Nie wyrzucają tego dzieci – one są w cudowny sposób edukowane w przedszkolach, a później w szkołach. Wrześniowa akcja pt. sprzątanie świata przynosi fantastyczne efekty. Co roku powtarza się z nimi te same zachowania, omawia te same tematy i już 4-latki boleją nad tym, kto tak nabrudził w lesie. Świetnie radzą sobie z segregacją odpadów – mając oczywiście odpowiednie wzorce.

Nie odwracaj głowy!
Lasy Państwowe wydają krocie - w ub. roku 135 tys. zł - na usuwanie śmieci pozostawionych przez ludzi, którzy zapomnieli o urządzeniach do tego przeznaczonych.
Jadąc samochodem nie wyrzucajmy śmieci przez okno. To prawda, że miło jest, gdy w naszym aucie jest czysto, ale wyrzucanie plastikowych kubków, puszek po napojach, foliowych torebek za okno jest czynem dość prymitywnym i wskazującym na istotne braki kultury osobistej.
Chcemy mieć piękne, czyste i zdrowe lasy? Odpowiedź jest z reguły oczywista. Pojawiają się jednak charaktery – wyjątki, które doskonale psują wszelkie pozytywne wzorce zaczerpnięte z edukacji wczesnoszkolnej. Jeśli zobaczycie takich, zwracajcie im uwagę, a jeśli to nie przyniesie efektu zgłoście to zdarzenie Straży Leśnej, bądź Policji i nie myślcie o tej formie jako donoszeniu, czy skarżeniu. Gdy widzimy wykroczenie, czy przestępstwo nie odwracamy głowy. Zamiatanie śmieci pod dywan nie rozwiązuje problemu.

 

 

Maciej Niżniowski
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

smutne...
smutne... 15.03.2019, 18:27
A Babcia która z mozołem robiła taki wspaniały deser pewnie przewraca się w grobie...
Ewa
Ewa 15.03.2019, 00:33
Brawo dla eko siodemki!!!!!!
A opłata za wywoz jeszcze drosza a kubły odbierane żadziej.

Pozostałe