Giganci krwiodawstwa z Krotoszyna

  • 10.03.2019, 15:51 (aktualizacja 30.03.2019 07:44)
  • Sebastian Pośpiech
Giganci krwiodawstwa z Krotoszyna S.POŚPIECH Krzysztof Kierzek oddał już 189 l krwi
Krzysztof Kierzek i Robert Wasielak – każdy z tych krotoszynian oddał honorowo ponad 150 litrów krwi i osocza. Pierwszy jest krwiodawcą od blisko 40 lat, drugiemu mija w tym roku trzecia dekada.

Obaj krotoszynianie to  w gronie krwiodawców prawdziwi giganci. Krzysztof Kierzek oddał dotąd aż 189 l krwi i osocza, a Robert Wasielak niemal 160 l. Barierę 100 l przekroczył w pow. krotoszyńskim jeszcze tylko Wojciech Wosiński ze Zdun.

Jak zaczynali?
Wasielak pierwszy raz oddał krew w maju 1988 r., gdy odbywał służbę wojskową w Nowym Dworze Mazowieckim. – Dyżurny zapytał, kto chce jechać oddać krew. Zawieźli nas do Warszawy, a tam na pobranie czekało mnóstwo żołnierzy. W zamian dostaliśmy trzy dni wolnego – wspomina. K. Kierzek zaczął w 1979 r. podczas akcji poboru krwi. Ojciec i siostra oddawali ją sporadycznie, a w zakładzie pracy (WSM) istniał klub krwiodawców, co motywowało do niesienia pomocy.

Kto może oddać?
W 2018 r. przypadło 60-lecie Polskiego Czerwonego Krzyża. Przy oddziale rejonowym PCK w Krotoszynie działa 10 klubów honorowych dawców krwi. Są też 4 koła szkolne.
Krew mogą oddawać zdrowe osoby między 18 a 65 rokiem życiem, które ważą minimum 50 kg. Krew pełną można oddawać co 8 tygodni, a osocze co 2 tygodnie. Są krótsze i dłuższe wykluczenia czasowe, spowodowane m.in. przyjmowaniem antybiotyków (kilka tygodni przerwy), operacjami czy tatuażami (pół roku przerwy). Pobór krwi trwa od 5 do 12 min., a osocza, gdy krew jest filtrowana - ok. 40 min. Najczęściej krew jest wykorzystywana w trakcie operacji, osocze głównie do leków krwiopochodnych.

Obalają mity
Po oddaniu krwi dawca dostaję czekolady. Nie jest to forma zapłaty, lecz równowartość kaloryczna utraconej dobrowolnie krwi. Niektóre osoby muszą odpocząć, inne są pobudzone. – My czujemy się tak samo jak przed oddaniem – mówią obaj panowie. Obaj też obalają stereotypy na temat oddawania krwi. Podkreślają, że nie uzależnia, nie powoduje też tycia ani chudnięcia.  – W ciągu 120 dni organizm uzupełnia krew do stanu pierwotnego – zaznacza szef krotoszyńskiego PCK.
Większość krwiodawców to ludzie anonimowi. Ci, którzy oddali najwięcej życiodajnego płynu, otrzymują różne odznaczenia, ale się z nimi nie obnoszą. – Mam satysfakcję, że ktoś zauważył to, co robię. Dla mnie to niematerialna gratyfikacja i utwierdzenie w przekonaniu, że słusznie postępuję – wyjaśnia Kierzek. Robert także nie przywiązuje zbyt wielkiej wagi do medali, ale nie ukrywa, że podnoszą na duchu i dają motywację także do tego, by kiedyś dorównać najlepszemu.

Ważne postacie
Wszyscy krwiodawcy są jednakowo ważni, warto jednak wymienić tych, którzy dla promowania idei krwiodawstwa zrobili lub nadal robią bardzo dużo. To oprócz wspomnianych w tym tekście także: Jan Wojcieszak (były wieloletni prezes klubu krwiodawców przy Wytwórni Sprzętu Mechanicznego), Ryszard Górka i Bogdan Kot (wszyscy z Krotoszyna), Zbigniew Moś z Sulmierzyc, Roman Fórmański ze Zduny, Wiesław Głuszek z Koźmina. Bardzo ważną postacią jest nieustanny krzewiciel idei krwiodawstwa były szef krotoszyńskiego punktu doktor Jerzy Przewoźny, którego w 2000 r. powołana przez Rzecz Krotoszyńską kapitału nagrodziła tytułem Krotoszynianina Roku.  

 

Ile krwi oddali mieszkańcy powiatu w 2017 r.?
- pobór w punkcie krwiodawstwa
1.785,410 l krwi    3.990 osób

- krew pobrana podczas akcji
202,95 l    451 osób

- krew oddana w szkołach
112 l    260 osób

 

Sebastian Pośpiech

Zdjęcia (1)

Robert Robert Wasielak oddał 160 l krwi

Robert Robert Wasielak oddał 160 l krwi

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

kros
kros 8.05.2019, 21:24
Oddaje krew bo chce nie pisali o mnie w gazetach oprucz kawki i czekoladki nic nie dostalem a oddalem w sumie 15
Czytelnik
Czytelnik 8.05.2019, 11:48
Wyrazy uznania dla tych Panów!
janko
janko 18.03.2019, 18:25
ODDAŁEM TYLKO 52 L.KRWI I OSOCZA, W BARKU ZŁOTY KRZYŻ ZASŁUGI I ROZWALONE CIŚNIENIE .

Pozostałe