ZUS nie odpuszcza. Przyjdzie i skontroluje. I odbierze

  • 09.03.2019, 20:39
  • (wm)
ZUS nie odpuszcza. Przyjdzie i skontroluje. I odbierze Archiwum
Blisko pół miliona kontroli i ponad 31 mln zł. wstrzymanych świadczeń chorobowych, to bilans kontroli zwolnień lekarskich, którą Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził w 2018 r. Łącznie kwota obniżonych i cofniętych świadczeń przekroczyła 195 mln zł.

Warto pamiętać, że każde zwolnienie jest zwolnieniem od wykonywania jakiejkolwiek pracy zarobkowej i wszelkich czynności, które mogą utrudnić powrót do zdrowia. Zwolnienie nie może też pełnić roli urlopu. Pracownik, który to lekceważy, może stracić prawo do zasiłku chorobowego.

W 2018 r. ZUS przeprowadził 496,3 tys. kontroli osób mających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy. Były to zarówno kontrole orzekania o niezdolności do pracy, czyli weryfikacja, czy osoba chora jest nadal chora, jak i kontrole wykorzystania zwolnień. W konsekwencji ZUS wydał 32,6 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych na kwotę 31,2 mln zł.

Łącznie kwota obniżonych i cofniętych świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa w całym 2018 r. przekroczyła 195 mln zł.


W 2018 r. na terenie podległym Oddziałowi ZUS w Ostrowie lekarze orzecznicy przeprowadzili 6.408 kontroli zasadności zwolnień lekarskich. W wyniku tego rodzaju kontroli wydali 390 decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłku, na kwotę 144.400 zł. Kontroli wykorzystywania zwolnień lekarskich poddano natomiast 4.936 osób. W wyniku tych kontroli 354 osoby pozbawiono prawa do zasiłku na kwotę 322.900 zł.


Kilka przykładów:

- podczas zwolnienia lekarskiego pracownik uczestniczył jako opiekun na wycieczce szkolnej swojej córki;
- podczas zwolnienia lekarskiego (złamanie nogi) pracownik dokumentuje za pośrednictwem aplikacji internetowych, ilość przejechanych na    rowerze kilometrów;
- podczas chorobowego z powodu schorzeń kręgosłupa, ubezpieczony układał kostkę brukową wokół swojej posesji;
- w trakcie zwolnienia lekarskiego, ubezpieczony zostaje sfotografowany będąc od wpływem alkoholu.

 

(wm)
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Trzeba policzyc
Trzeba policzyc 10.03.2019, 05:47
Odebrano na kwote ok.1 tys. dziennie,no a koszty? Lekarze orxecznicy pracuja za wyższe stawki, a do tego koszty dojazdu i dniowki pracownikow. Summa sumarum podejrzewam ze ZU S do tego interesu dolozyl i to niemalo. Czy bylo warto trwonic pieniadze podatnikow?
Bla bla bla
Bla bla bla 09.03.2019, 21:02
Odpowiednie ustawienia i nikt nie widzi co robimy i co dodajemy w sieci...

Pozostałe