KOŹMIN. Osiedle nr 3 nie wybrało rady

  • 07.03.2019, 15:50 (aktualizacja 08.03.2019, 18:57)
  • Pawel Krawulski
KOŹMIN. Osiedle nr 3 nie wybrało rady Paweł Krawulski
Jak mówi sekretarz gminy Koźmin Irena Maroszek, mieszkańcy osiedla nr 3 nie wybrali jeszcze jego rady ze względu na zbyt niską frekwencje na zebraniu, wobec czego zwołane zostanie kolejne.

 

Na razie powołano tylko jedną z trzech rad - osiedla nr 2. 19 lutego na zebranie przybyła minimalna liczba  mieszkańców, by można było dokonać wyboru, czyli 18 osób. Uprawnionych do głosowania było 2.141 mieszkańców. Wybrano piętnastoosobową radę i zarząd, na czele którego stanął Piotr Marszałek.

Wybory do rady osiedla nr 1, pomimo odpowiedniej frekwencji, unieważniono z powodu niedochowania procedur przez prowadzących zebranie. 

Spotkanie wyborcze mieszkańców osiedla nr 3, któremu przewodniczył wiceburmistrz Jarosław Ratajczak, miało miejsce 20 lutego. Przybyło tylko 14 spośród 969 uprawnionych do głosowania. Była to więc swoista powtórka z historii, gdyż 4 lata wcześniej przybyło tylko 4 mieszkańców i osiedle w ogóle nie miało rady.

Uczestnicy zebrania zadawali gościom pytania. Szczególnie interesowała ich wysokość gminnej bonifikaty, jaką uzyskają wykupując nieruchomości pozostające w tzw. użytkowaniu wieczystym. Kwestionowali proponowaną przez burmistrza Macieja Bratborskiego bonifikatę 60-procentową. Ich uwagi okazały się skuteczne, gdyż 25 lutego na sesji upust zwiększono do 70 proc, przychylając się do wniosku rajcy Karola Jankowiaka.

Mieszkańcy osiedla zwracali też uwagę na nieodśnieżane tej zimy chodniki w rejonie ulic Zawadzkiego i Poznańskiej, ale wiceburmistrz przypomniał, że obowiązek  odśnieżania zimą oraz utrzymywania w czystości w pozostałych porach roku spoczywa na właścicielach nieruchomości usytuowanych przy chodnikach.

Choć spotkanie trwało, do zebranych nie dołączył już nikt z uprawnionych do głosowania. Tak więc zwołane zostanie kolejne zebranie wyborcze.

Nie obliguje nas żaden sztywny termin. Musimy jedynie poinformować mieszkańców o ponownych wyborach najpóźniej na siedem dni przed ich terminem. Jeszcze nie został on ustalony, ale na pewno będzie w marcu - powiedziała Rzeczy sekretarz Maroszek.

Ostatnim przewodniczącym osiedla był obecny radny powiatowy Marcin Leśniak (2007-2011). W 2011 r. na zebraniu zjawiło się 9 mieszkańców, a w 2015 r. zaledwie 4 osoby (minimum to 18). Zabrakło kworum. W pierwszym zebraniu w 2019 r. uczestniczyło tylko 14 osób. 15 marca, godz. 18.00 w Gimnazjum im. Zjednoczonej Europy, jest ostatni termin. Jeśli nie będzie kworum, rada osiedla nie zostanie powołana.

Pawel Krawulski
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe