PORADY. Jakich ryb powinniśmy się wystrzegać?

  • 2.03.2019, 22:02
  • (Avicenna)
PORADY. Jakich ryb powinniśmy się wystrzegać? Archiwum RK
Ryby są nieocenionym źródłem białka i wartościowych kwasów tłuszczowych omega-3. Mają być alternatywą dla mięsa i jego przemysłowych przetworów. Ale jak się okazuje, niektóre gatunki zawierają niebezpieczne dla zdrowia toksyny. Spośród najbardziej poszukiwanych, a jednocześnie niewskazanych specjaliści wymieniają pięć.

PANGA
Panga do Polski trafiła z Wietnamu, gdzie odławia się ją z wyjątkowo zanieczyszczonych wód Mekongu. Hodowcy stad stosują zastrzyki hormonalne, które są pozyskiwane z moczu.  W rybach tych jest także wiele związków chemicznych, które zwiększają ich zdolność do wchłaniania wody, dzięki czemu zwiększa się ich waga.

FLĄDRA
Ryby te występują w ujściach rzek i przybrzeżnych wodach morskich. Najczęściej spoczywają na dnie i mają kontakt ze szkodliwymi substancjami obecnymi w przydennych osadach. Żywią się także bezkręgowcami, w których organizmach kumulują się szkodliwe związki. Flądry bałtyckie są ponadto skażone iperytem, trującym środkiem pozostałym po drugiej wojnie światowej.

ŁOSOŚ
Jego mięso wyróżnia się lekko różową barwą i delikatnym smakiem. Obfituje ono w cenne kwasy tłuszczowe omega-3, witaminy i wiele mikroelementów. W Polsce najczęściej spotykamy norweskiego łososia hodowlanego. Ryby są tam niestety przetrzymywane w klatkach, karmione najtańszą paszą, złożoną z odpadków zwierzęcych z dodatkiem antybiotyków i barwników (stąd różowa barwa łososia). Mają niestety kontakt z patogenami i pasożytami.

MAKRELA
Obok cennych substancji w makreli pojawiają się spore ilości rtęci. Niemal tyle samo, ile zawiera również niegodny polecenia tuńczyk. Jak wynika z ustaleń holenderskich badaczy, 150-gramowa porcja makreli zawiera przeciętnie 99 mikrogramów metylortęci – związku o wysokiej toksyczności i łatwości wnikania do tkanek organizmu. To ilość, która przekracza tygodniowy limit pobrania rtęci zalecany przez holenderski instytut zdrowia publicznego. Spożycie tej ryby należy ograniczyć.


ŚLEDŹ BAŁTYCKI
Odławiana w Bałtyku ryba ta ma dużą zawartość rtęci, pestycydów chloroorganicznych i polichlorowanych bifenyli. Zawiera także znaczne ilości dioksyn. Wszystkie te substancje mogą mieć negatywny wpływ na układ odpornościowy i nerwowy, a także upośledzać zdolności rozrodcze. Nie należy jednak do śledzia zniechęcać. Jego odmiany pochodzące z (w miarę) czystych wód z pewnością powinny zagościć w naszej diecie na stałe.

 

 

(Avicenna)
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Andy
Andy 4.03.2019, 22:57
Baju baju, nie dam sie ogłupic, tylko kupuje ryby z jezior i stawów. Milicz blisko panie Sokołowski.Kogo pan reprezentujesz, pewnie market samo zdrowie
Adam Sokołowski
Adam Sokołowski 2.03.2019, 22:30
Z takimi poradami możecie startować jedynie na forum mamusie mamusiom" lub czymś podobnym. Szkoda że tak znany wydawca pisze takie pierdoły. Merytoryka:
1. Panga - nie jest odławiana w Mekongu, tylko hodowana w stawach, gdzie duże zagęszczenie powoduje choroby, i Wietnamczycy sypią ogromne ilości chemii żeby ryby nie chorowały. Nikt tego nie kontroluje.
2. Flądra- pochodzi z Bałtyku, a Bałtyk to syf, żyje przy dnie, wpływ ścieków jest znikomy, bardziej szkodliwe jest ogólne skażenie Bałtyku.
3.Łosoś. Łosoś jest SZKODLIWY? TAK ! NORWESKI !!! hodowlany norweski. Mrożony (rozmrażany jest do kupienia w marketach) dziki łosoś, np z Alaski, to SAMO ZDROWIE i jedna z najzdrowszych ryb. Należy unikać hodowlanego, norweskiego syfu, które jest szkodliwe tak jak panga.
4. Makrela. Rtęć w makreli? tyle samo jej jest w makreli ile w innych rybach nawet oceanicznych. Nalezy pamiętać że makrela nie pochodzi z Bałtyku ani Wietnamu, tylko z Północnego Atlantyku, a to stosunkowo czyste wody. Żyje dziko.
5. Śledź bałtycki - owszem, jest to syf.

POPROSTU NALEŻY CZYTAĆ ETYKIETY. Na każdej etykiecie macie pańśtwo podany obszar połowu LUB - informację czy jest to ryba hodowlana.

Uprzejmie proszę zweryfikować moje informacje jeśli macie wątpliwości i nie publikować głupot. Pozdrowienia :)
Jaa
Jaa 10.03.2019, 10:37
Sam jesteś syf

Pozostałe