Radni nie odłożyli decyzji o zatrudnieniu doradcy w SPZOZ

  • 28.02.2019, 14:51 (aktualizacja 30.03.2019 10:02)
  • Paweł Krawulski
Radni nie odłożyli decyzji o zatrudnieniu doradcy w SPZOZ Paweł Krawulski
Podczas piątkowej sesji rady powiatu radny Hieronim Marszałek zaproponował wycofanie z programu obrad uchwały o zatrudnieniu w SP ZOZ doradcy, który za 10-miesięczną pracę otrzyma 141 tys. zł.

 

Przypomnijmy: podczas obrad komisji stałych rady skarbnik powiatu Andrzej Jerzak tłumaczył radnym decyzję starostwa o zatrudnieniu kolejnego specjalisty, który ma pomóc zarządowi powiatu w prawidłowym nadzorze nad rozbudową krotoszyńskiego szpitala. Wybór padł na Tadeusza Stefaniaka, byłego prezesa Pleszewskiego Centrum Medycznego.

 

Chciał jawności

Już w trakcie posiedzenia komisji spraw społecznych jej przewodniczący Hieronim Marszałek stwierdził, że radni powinni otrzymać do wglądu umowę ze szczegółowym zakresem obowiązków oraz oczekiwaniami zarządu powiatu w stosunku do nowego pracownika. Jak dodał, doradca powinien potem przygotowywać raporty ze swojej pracy, a ich treść winna być dla radnych jawna.

 

Co z rozbudową szpitala?

Podczas sesji Marszałek zabrał głos po raz kolejny, prosząc o zmianę porządku obrad. Wskazał, że pragnie poddać pod głosowanie wniosek o usunięcie z niego uchwały dotyczącej wynagrodzenia dla doradcy zarządu powiatu ds. nadzoru nad działalnością bieżącą i inwestycyjną szpitala. Zasugerował przeniesienie tego punktu na sesję kwietniową, co uzasadnił nieotrzymaniem odpowiedzi na liczne pytania w tej sprawie. - Dostałem zapewnienie od wicestarosty Pawła Radojewskiego, że radni otrzymają pełną informację, ale do dnia dzisiejszego nie zostało to spełnione. Nie mam zatem pełnej wiedzy. Marszałek nie jest też w pełni usatysfakcjonowany spotkaniem radnych z dyrektorem SPZOZ Krzysztofem Kurowskim z 18 lutego. - Dyrektor przedstawił na nim wynik finansowy, a o problemach związanych z budową  nie zająknął się ani słowem - powiedział.

 

Ma doświadczenie

Marszałek zaproponował, by doradca był specjalistą w konkretnej dziedzinie, np. finansach czy budownictwie. Odpowiedział mu radny Zbigniew Brodziak: - Doradca ma duże doświadczenie i jest praktykiem w każdym calu.

- Nie mamy jako radni pełnej informacji, dlaczego zarząd powiatu zgodził się zatrudnić tego doradcę - stwierdził Marszałek.

Wiceprzewodniczący rady Dariusz Rozum przychylił się do opinii Brodziaka. Zdziwił się, że Marszałek zgłasza wątpliwości po rozmowach na ten temat na posiedzeniach komisjach stałych, gdzie był czas na zadawanie pytań. Marszałek przypomniał jednak, że uwagi zgłaszał na spotkaniu komisji spraw społecznych.

 

Wentyl bezpieczeństwa

Dr Piotr Osuch uznał, iż podczas posiedzenia komisji wszelkie wątpliwości zostały wyjaśnione. Zgodził się, że zatrudnienie doradcy za 141 tys. zł w skali 10 miesięcy tego roku to duży wydatek, jednak wstrzymując decyzję rada stawia na szali miliony zł, które mogą być niewłaściwie wydane. Według niego Stefaniak jest specjalistą w swojej dziedzinie i dzięki jego decyzjom powiat nie popełni błędów. Podobne zdanie wyraził radny Jacek Zawodny: - Jestem za zatrudnieniem doradcy. Przypominam, że w czasie poprzednich kadencji nie było należytej kontroli nad SP ZOZ. Dziś radni mają wentyl bezpieczeństwa, choć za wysoką cenę.

Do słów Marszałka odniósł się też starosta Stanisław Szczotka: - Treść umowy nie może być w pełni udostępniona rajcom. Natomiast zakres obowiązków pokażemy. Proszę o nieodwlekanie decyzji. Nie chcemy powielać błędów z przeszłości.

Przystąpiono zatem do głosowana. Wniosek o wycofanie punktu obrad przepadł. Głosowało za nim tylko 5 radnych. Marszałka poparł jedynie klub PiS.

Doradca rozpocznie pracę 1 marca.

Paweł Krawulski
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

pociotek
pociotek 5.03.2019, 08:17
A może pan starosta zacznie u siebie zatrudniać osoby kompetentne, to nie będzie potrzeby zatrudniać doradców. Ja wiem, że taki fachowiec nie przysporzy mu głosów na wsi, ale może warto rozważyć od czasu do czasu kogoś mądrzejszego jako pracownika etatowego.
aaa
aaa 2.03.2019, 22:08
Polityka rządzi. Podaję link do sesji gdzie można posłuchać wynurzeń radnych ciekawe czemu nie można dodawać komentarzy chyba się boją co mogą im powiedzieć wyborcy.
https://www.youtube.com/watch?…
Szymon
Szymon 1.03.2019, 07:56
Dlaczego nie padło pytanie, jaka będzie odpowiedzialność tego zatrudnionego Pana jak nie wykryje błędów, a takie będą na pewno. I kto weźmie odpowiedzialność za te błędy, które już się pojawiły jak np. postawienie dźwigu na rurach kanalizacyjnych co spowodowało zmianę projektu i opóźnienie budowy!!!!
z daleka
z daleka 28.02.2019, 23:48
Trzebabyło takiego speca zatrudnić w fazie planu i projektu. teraz to musztarda po obiedzie.
Pacjent
Pacjent 28.02.2019, 22:03
Łatwo radnym wydawać publiczne pieniądze. Jeśli prowadzący inwestycję się nie znają, to coś jest nie tak.
Nowy doradca ma doradzać przy budowie? Absurd! A gdzie pytam inspektor nadzoru?

Pozostałe