Katoliccy patroni Europy. Warto wiedzieć, kim byli

  • 23.02.2019, 08:40 (aktualizacja 23.02.2019 08:47)
  • Janusz Urbaniak
Katoliccy patroni Europy. Warto wiedzieć, kim byli Opoka news.
Cyryl i Metody żyli w IX wieku i prowadzili misje chrystianizacyjne, m.in. na ziemiach zamieszkanych przez Słowian. Są świętymi Kościoła katolickiego i prawosławnego. W 1980 roku Jan Paweł II ogłosił ich katolickimi współpatronami Europy. Ich święto obchodziliśmy 14 lutego.

Pochodzili z greckiej Tesaloniki (dzisiaj Saloniki) i dlatego nazywano ich braćmi sołuńskimi. Ich imiona chrzestne brzmiały Konstantyn i Michał.
Pochodzili z wielodzietnej, chrześcijańskiej rodziny wysokiego, bizantyjskiego urzędnika. Cyryl (827-869) najmłodszy z siedmiorga rodzeństwa był bratem Metodego (815-885). Obaj biegle posługiwali się językiem Słowian i znali ich obyczaje.
 
Uprościli głagolicę
Początkowo prowadzili misje wśród Chazarów na Krymie i na Półwyspie Arabskim. Na prośbę księcia wielkomorawskiego Rościsława cesarz bizantyjski Michał wysłał obu kaznodziejów do Słowian.
Cyryl studiował w Konstantynopolu pod kierunkiem Focjusza i Leona Matematyka w tamtejszej Akademii, a później w niej wykładał. Przygotowując się do działalności wśród Słowian, uprościł i zmodyfikował wraz z bratem, 49-literowy alfabet języka staro-cerkiewno-słowiańskiego, zwany głagolicą.
Rozpoczęli również (wraz z uczniami) przekład na język słowiański Pisma Świętego.

Przychylność papieża
W 862 r. Cyryl i Metody opuścili Bizancjum i udali się jako misjonarze na Morawy. Tam zetknęli się z oporem duchownych Kościoła zachodniego. W 868 r. udali się do Rzymu. Dla swojej działalności i słowiańskiej liturgii zyskali przychylność papieża Hadriana II.
Cyryl czując trudy dalekiej podróży, pozostał w Rzymie. Tam umarł w rok później w jednym z klasztorów.

Arcybiskup Moraw
Jego dzieło kontynuował Metody, który został arcybiskupem Sirmium, obejmującym  Morawy i Panonię. Jego działalność ponownie spotkała się ze sprzeciwem Kościoła niemieckiego obawiającego się utraty wpływów.
Podczas synodu biskupów w Bawarii (870) został oskarżony o herezję i uwięziony za zgodą Ludwika II Niemieckiego na wyspie Reichenau na Jeziorze Bodeńskim. Uwolniono go dopiero po 3 latach dzięki interwencji papieża Jana VIII.
Później został przyjęty na dworze księcia morawskiego, Świętopełka I, gdzie jako arcybiskup Moraw kontynuował misję. Zmarł w 885 r. prawdopodobnie w Welehradzie na Morawach.

Zasługi dla kultury
Działalność Cyryla i Metodego uważana jest za wzór wolnej od partykularyzmu, wyłączności etnicznej i uprzedzeń rasowych działalności misyjnej Kościoła. Jej podstawą są naturalne uczuć ludzkiego serca. Poza głoszeniem Słowa Bożego odegrali mają wielkie zasługi dla kultury Słowian poprzez popularyzację piśmiennictwa.
Z inicjatywy UNESCO w roku 1969 na całym świecie obchodziło 1100. rocznicę śmierci Cyryla.

Janusz Urbaniak
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe