Polska pełna perspektyw. Projekt uczniów VIII LO w Poznaniu

  • 18.02.2019, 09:45 (aktualizacja 09.03.2019, 15:12)
  • Aleksandra Wasilewska
Polska pełna perspektyw. Projekt uczniów VIII LO w Poznaniu PPP Podczas wywiadu z Bartoszem Burkiem, prezesem Jakdojade
Co trzeci student ma w planach wyjazd za granicę w celach zarobkowych, a kolejne 40 proc. rozważa taką możliwość, co stawia przyszłość Polski pod znakiem zapytania.

Młodzi bezkrytycznie podążają za trendem emigracji, będąc niedoinformowanymi o ilości nowoczesnych polskich przedsiębiorstw i niekonwencjonalnych startupów rozwijających się wokół nich. Problem ten podjęła młodzież z VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, inicjując projekt społeczny pt. Polska pełna perspektyw.
Celem działalności jest uświadomienie Polakom  ogromu możliwości gospodarczych naszego kraju poprzez kręcenie krótkich filmików pokazujących miejsca pracy, opowiadających historię założenia firm, by każdy po ich obejrzeniu był bogatszy o nowe informacje. Szczególnie zyska młodzież, ponieważ zobaczy, jak wygląda praca w konkretnym przedsiębiorstwie. Pokazywanie dobrze prosperujących polskich biznesów może również zachęcić do zakładania własnej działalności gospodarczej. Naszym rówieśnikom należy uświadomić, że znajdą zatrudnienie w innowacyjnych sektorach, ponieważ sytuacja na polskim rynku pracy jest bardzo dobra. Mimo iż bezrobocie wynosi około 5%, to aż 80% firm boryka się z problemem dostępności pracowników. Rośnie konkurencja i pracodawcy, chcąc pozyskać pracownika, muszą złożyć korzystniejszą ofertę. Dla młodych ludzi jest to ogromna szansa.

Pomysłodawcy odwiedzili już firmy: Bowi, Triggo, Jakdojade, StethoMe czy Dimark. Uruchomili swoją działalność w mediach społecznościach, pracują nad montażem materiału i planują kolejne wizyty w przedsiębiorstwach.

Warto wspomnień, że projekt jest realizowany w ramach platformy Zwolnieni z Teorii, która krok po kroku ukierunkowuje działania uczestników. Młodzież tak chętnie bierze udział w konkursie, dlatego że nie polega on na pisaniu esejów czy rozwiązywaniu testów, ale na przeprowadzeniu dowolnego projektu społecznego. Taka forma pracy pomaga zmierzyć się z biznesowymi realiami i umożliwia zdobycie doświadczenia i kompetencji na przyszłość.
Mamy nadzieję, że projekt uczniów z VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odniesie sukces i uświadomi naszym rodakom, że Polska jest pełna perspektyw.

 


 

 

Aleksandra Wasilewska

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe