Krotoszynianie na Światowych Dniach Młodzieży w Panamie (ZDJĘCIA)

  • 14.02.2019, 08:32 (aktualizacja 14.02.2019 08:45)
  • Karolina Bączkiewicz
Krotoszynianie na Światowych Dniach Młodzieży w Panamie (ZDJĘCIA)  Parafia farna Krotoszyn Z "obowiązkowym" herbem naszego powiatu w Panama City
15 stycznia młodzież z diecezji kaliskiej wyruszyła w drogę do Panamy, aby tam razem z młodymi z całego świata modlić się i świętować. Wśród pielgrzymujących byli także młodzi katolicy z naszego powiatu.

Po 24 godz. dotarliśmy do miasteczka na Półwyspie Azuero – La Villa de Los Santos, aby tam przeżyć Dni w diecezji Chitre. Powitano nas niczym celebrytów – kamera, reflektory, tłum ludzi krzyczący z radości, pokaz tańca, sztuczne ognie, bicie dzwonu w latynoskim rytmie itp. To chwile, które w sercu zostaną na zawsze. Rodziny, które nas gościły, otworzyły nie tylko swoje domy, ale także serca.

W diecezji Chitre
Zwiedzaliśmy miejscowe muzea, były także koncerty, pokazy tańców narodowych, przedstawienia – aby poznać kulturę i historię tej części świata. Uczestniczyliśmy w pieszej pielgrzymce do Chitre (ok. 7 km). Po mszy św. polowej udaliśmy się na okazałą paradę przygotowaną specjalnie dla nas. Mogliśmy podziwiać lokalne tradycje, stroje, tańce i kilkudziesięcioosobowe orkiestry.
Ostatni dzień w diecezji był czasem dla rodzin, u których byliśmy zakwaterowani. Na porannej mszy św. niektórzy z nas zostali ubrani w tradycyjne panamskie stroje. Dalszą część dnia spędzaliśmy z naszymi rodzinami – nad rzeką, na plaży, w restauracji. Nazajutrz towarzyszyły nam smutek pożegnania i kscytacja, bo udawaliśmy się do Panama City na wydarzenia centralne.

Błyskawiczne tempo
We wtorek z młodzieżą z całego świata uczestniczyliśmy we mszy św. rozpoczynającej 34. Światowe Dni Młodzieży (ŚDM). Kolejne trzy dni upłynęły w błyskawicznym tempie. Rozpoczynaliśmy dzień spotkaniem w kościele, gdzie po krótkiej animacji (taki mały rozruch przy panamskich rytmach, śpiew z gestami, świadectwo i modlitwa) słuchaliśmy katechez głoszonych przez polskich biskupów – m.in. przez prymasa abp. Wojciecha Polaka. Następnie Eucharystia, przemieszczenie się do centrum miasta, aby się posilić, i kierowanie w okolice Cinta Costera, zajmowanie miejsc i udział w zaplanowanych wydarzeniach.
W czwartek było to powitanie Ojca Świętego, a w piątek Droga krzyżowa. W środę uczestniczyliśmy we mszy św. dla Polaków. Mimo tego wiecznego pośpiechu i zmęczenia wieczorami braliśmy udział w wydarzeniach w ramach Festiwalu Młodych. Jednego dnia była to adoracja Najświętszego Sakramentu, a kolejnego koncerty.

 

Z naszego powiatu w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie wzięło udział 9 osób. Jedna osoba z Sulmierzyc, siedem z Krotoszyna oraz opiekun z parafii farnej. Imiona uczestników: Adam, Aleksandra, Jagoda, Kacper, Karolina, Klaudia, Krzysztof, Marianna oraz ks. Daniel. Krotoszyńska grupa została włączona do diecezjalnej, która liczyła 29 osób.

Czuwanie z papieżem
W sobotę braliśmy udział w spotkaniu z pierwszą damą, Agatą Kornhauser-Dudą, które miało miejsce w naszym kościele św. Łukasza. Po nim wyruszyliśmy w kilkukilometrową drogę na Campo San Juan Pablo II, gdzie odbywało się czuwanie z papieżem Franciszkiem oraz niedzielna msza posłania. Szczęścia było co nie miara, bo otrzymaliśmy miejsca w sektorze bezpośrednio przed sceną!
Tego weekendu nieustannie towarzyszyła nam ogromna radość oraz wzruszenie, gdy mogliśmy widzieć przejeżdżającego papieża z odległości zaledwie 2-3 metrów. Niedziela upłynęła już nieco spokojniej. Po mszy posłania (kiedy ogłoszono miejsce kolejnych ŚDM) udaliśmy się do domów, aby po ogromie emocji nieco odpocząć.
Czas oczekiwania na powrót upłynął nam na zwiedzaniu i poznawaniu tego pięknego kraju. Obowiązkowym jego punktem był oczywiście Kanał Panamski.

Żyć teraźniejszością
Czas spędzony w Panamie był niezwykły. Zaskoczyła nas ogromna gościnność, otwartość i entuzjazm mieszkańców. Był to także czas na zbudowanie, odbudowanie, wzmocnienie relacji z Bogiem.
Słowa, które chyba najbardziej zapadły nam w pamięci, to te, aby żyć teraźniejszością. Nie przeszłością, nie przyszłością, ale tym co dzieje się tu i teraz. Każdego dnia staramy się zmieniać te słowa w czyny i żyć tym, co każdego dnia daje nam Bóg.
Do zobaczenia w Lizbonie!

 

 

 

Karolina Bączkiewicz

Zdjęcia (8)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe