Czy spalanie drewna przyczynia się do smogu?

  • 12.02.2019, 21:23
  • Janusz Urbaniak
Czy spalanie drewna przyczynia się do smogu? Archiwum
Nie wiadomo, na jak długo starczą zasoby paliw kopalnych, takich jak ropa czy węgiel. Jedno jest jednak pewne – są to zapasy skończone. Inaczej jest z drewnem, które jest surowcem odnawialnym.

Do XIX w. drewno było najpopularniejszym paliwem na świecie. Po rewolucji przemysłowej na naszym kontynencie wyparł je węgiel, olej, a także gaz. Dziś drewno nadal dominuje w krajach rozwijających się. W Polsce pali się nim w piecach na wsi, choć i w miastach używa się go do kominków.

Gdzie kupić drewno?
Jako opał najlepiej wybierać drewno gatunków o największej gęstości (stosunek masy drewna do jego objętości), takich jak grab, buk czy dąb. Drewno najlepiej zakupić w nadleśnictwie. Każde nadleśnictwo podaje na swojej stronie internetowej aktualną ofertę i cennik (S4 dotyczy drewna opałowego).
Zakup surowca w Lasach Państwowych to pewność, że pochodzi ono z legalnego źródła, posiada certyfikat prowadzenia zrównoważonej gospodarki leśnej oraz dowód sprzedaży, czyli asygnatę.

 

• Drewno pozyskane zimą zawiera znacznie mniej wody, dzięki czemu krócej schnie.

• Spalając drewno brzozy lub świerka uzyskujemy dodatkowy efekt trzaskania. To wynik   przechodzenia w stan gazowy znajdującej się w nim wody, żywicy i olejków eterycznych.

• Wykorzystując odpowiednio drewno jako źródło energii, łagodzimy zmiany klimatu i promujemy zrównoważony rozwój.

• Rąbanie drewna to nie tylko korzyść z przebywania na świeżym powietrzu, ale i doskonały sposób na spalenie nieco kalorii.

Konieczne sezonowanie
Pocięte i porąbane na szczapy drewno powinno się suszyć w zadaszonym i przewiewnym miejscu – uwaga – min. 2 lata. Tylko wtedy będzie zawierało bardzo małą ilość wody, co zapewnia najlepsze właściwości opałowe.
Dzięki temu bilans dwutlenku węgla podczas spalania będzie zerowy, tzn. do atmosfery przedostanie się tyle pierwiastka, ile drzewo pochłonęło podczas wzrostu. Ponadto spalanie w odpowiednio wysokiej temperaturze redukuje wydzielanie się szkodliwych substancji. Nie ma więc wtedy zagrożenia, że palenie drewna przyczynia się do wytwarzania smogu.

Wybierzmy grab
Grab jest charakterystycznym elementem lasów liściastych, zwanych grądami. Ma jajowate liście, gładką korę pnia, jego powierzchnia jest często faliście pofałdowana. Drewno grabu jest bardzo twarde, ciężkie i trudne w obróbce. Dziś wykorzystuje się je m.in. do budowy  fortepianów.
Ma także opinię najbardziej kalorycznego drewna opałowego. Przygotowując je do kominka, warto jednak pamiętać, by zrobić to możliwie szybko. Po wyschnięciu porąbanie grabowych pni jest właściwie niemożliwe. Nawet najlepsza siekiera będzie się odbijać od twardego, węźlastego drewna.

Na co zwrócić uwagę?
Na różnicę między 1 m sześciennym a 1 m przestrzennym drewna. Ten pierwszy odpowiada kostce o wymiarach 1mx1mx1m. Ułożone w stosy i przygotowane do sprzedaży drewno przygotowane jest jednak w metrach przestrzennych, bo między poszczególnymi wałkami drewna znajdują się szczeliny.
Cena za 1 m sześcienny będzie zawsze wyższa niż 1 m przestrzenny. Warto o tym pamiętać.


 

Janusz Urbaniak
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe