Podniosły koncert chóru Cantate Domino

  • 11.02.2019, 16:54 (aktualizacja 11.02.2019, 17:32)
  • Paweł Krawulski
Podniosły koncert chóru Cantate Domino P.Krawulski Chór wystąpił w nowych strojach
2 lutego w kościele pw. św. św. Apostołów Piotra i Pawła w Krotoszynie odbył się koncert miejscowego chóru Cantate Domino.

Chóralne spotkanie "Koncertować małemu" w Święto Ofiarowania Pańskiego stanowiło tradycyjnie zamknięcie okresu Bożego Narodzenia. W ławkach zasiedli: poseł dr Jan Mosiński oraz władze samorządowe miasta i powiatu.. Słowno-muzyczne wydarzenie przygotowały wspólnie dyrygentka chóru dr Małgorzata Zuchowicz i Danuta Praczyk. Koncert miał jeden cel, o czym wspomniano we wprowadzeniu. - My ludzie zagubieni w technice, potrzebujemy wyciszenia. A jest to możliwe przy powrocie myślami do najdroższych, gdyż rodzinnych świąt. Wówczas radosny nastrój się udziela.
Występ rozpoczęto się od wspólnego śpiewania kolędy "Wśród nocnej ciszy". Przypomniano też "Cichą noc". Chór podczas występu prezentował się bardzo majestatycznie, również dlatego, że zaprezentował się w nowych strojach. Zostały one zaprojektowane przez Dorotę Wieczorek i częściowo przez nią wykonane przy współudziale Dominiki Michałowicz i Alicji Wolniak. Chór wzbogacił się też o nowe teczki ufundowane przez starostwo w Krotoszynie.
Koncert był duchową ucztą. Przypomniano najważniejsze wydarzenia ewangeliczne: gwiazdę pojawiająca się na wschodzie, drogę mędrców do Jerozolimy, spotkanie ze Świętą Rodziną. Śpiew wzbogacała recytacja wierszy Baczyńskiego i Staffa czy przesłania św. Matki Teresy z Kalkuty.
Dyrygentka grała również na instrumencie, a oprócz niej za stronę muzyczną odpowiadali: Przemysław Bochna, Ewelina Karbowiak i Joanna Mikietiuk-Paszek. Na zakończenie głos zabrał kaliski parlamentarzysta. – Jestem pod wrażeniem poziomu artystycznego artystów. Dziękuję wykonawcom za możliwość przeżycia pięknego czasu. Koncert zamyka okres Bożego Narodzenia. On zawsze kojarzy mi się nie tylko z ciepłem rodzinnym, ale i zapachem pomarańczy, których deficyt występował w czasach słusznie minionych.
Proboszcz parafii ks. kan. Dariusz Kowalek, dziękując wykonawcom dodał: – Modlę się, byśmy wszyscy dożyli czasów, kiedy nasza ojczyzna będzie niepodzielona przez różne toczące społeczeństwo spory.
Koncert zakończył śpiew kolędy Bóg się rodzi. Po nim uczestnicy koncertu udali się do pobliskiego muzeum na bardziej towarzyską część spotkania.

 

 

 

Paweł Krawulski

Zdjęcia (2)

W trakcie koncertu 2 lutego w kościele poklasztornym (Fot. UM Krotoszyn)
30 grudnia 2018 w kaliskiej katedrze (Fot. UM Krotoszyn)
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Jan Mosiński
Jan Mosiński 12.02.2019, 08:26
Byłem pod wrażeniem wykonanych kolęd, których piękno podkreśla barokowy Kościół. Piękna oprawa słowna. Brawo organizatorzy.

Pozostałe