Ambasador RP przy ONZ z Krotoszyna

  • 26.01.2019, 16:46 (aktualizacja 17.02.2019 16:21)
  • Skryba
Ambasador RP przy ONZ z Krotoszyna Wikipedia Ambasador Joanna Wronecka
Ukazał się 7. zeszyt rocznika "Kołłątajowiec" wydawanego przez Stowarzyszenie Wychowanków i Nauczycieli Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Kołłątaja w Krotoszynie. Jak zawsze przynosi wiele informacji ze środowiska absolwentów najstarszej szkoły w mieście, jak i samej szkoły.

Periodyk otwiera informacja o kolejnym awansie  Joanny Wroneckiej, absolwentki Kołłątaja z 1976 r. W grudniu 2017 r. Pani ambasador – czytamy w biuletynie – objęła ważne stanowisko ambasadora RP przy Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. 2 stycznia reprezentowała nasz kraj w ceremonii podniesienia polskiej flagi na znak rozpoczęcia przez Polskę funkcji niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ.
Inne ważne doniesienia zostały zebrane w dalszej części kalendarium.
Osobne artykuły są poświęcone ufundowaniu przez Kazimierza Patalasa (matura 1946) sztandaru dla liceum, fundacji jego imienia, a także wydarzeniom z przeszłości. Wśród tych ostatnich uwagę zwraca sprawozdanie z obchodów święta niepodległości w 1988 r., czyli jeszcze w czasach PRL. Załączone zdjęcie pokazuje nauczycieli historii Edwarda Jokiela i śp. Dionizego Kosińskiego, którzy stoją na dachu szkoły w chwilę po pierwszym – po wielu, wielu latach – podniesieniu flagi państwowej.
Jest też doniesienie o trzyletniej podróży po świecie Adama Dzielickiego (matura 2010) z żoną czy przywołanie dziejów Zastępu Łazików z III Drużyny Harcerskiej im. Andrzeja Małkowskiego. Zdecydowana większość artykułów jest autorstwa Stefana Koniecznego, który jest redaktorem serii wraz z Zenonem Balanickim.
Na oddzielną część tego jakże potrzebnego wydawnictwa składają się sprawozdania ze zjazdów absolwenckich oraz ciekawy tekst nieżyjącego nauczyciela pt. Wspomnienia oficera Wojska Polskiego kpt. rez. Józefa Mizery.
Dość szeroki jest dział dokumentujący odejście absolwentów i uczniów szkoły. Otwiera go wspomnienie Aurelii Nawrockiej. To najbardziej poruszająca i skłaniająca do przemyśleń część "Kołłątajowca". Dużo tu informacji, do których krotoszynianie raczej nie mieli wcześniej dostępu.

 

 

Skryba

Zdjęcia (2)

To 7. kolejny zeszyt periodyku
Zeszłoroczny zjazd maturzystów z 1968 roku
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

matura 1966
matura 1966 27.01.2019, 21:27
Nie lubiłem "Dyzia"

Pozostałe