Koźminianie upamiętnili powstańców

  • 16.01.2019, 17:08
  • Paweł Krawulski
Koźminianie upamiętnili powstańców Archiwum Harcerska warta przy pamiątkowej tablicy
6 stycznia zakończono w Koźminie obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości oraz wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

W czasie uroczystości odsłonięto tablicę upamiętniającą powstańców wywodzących się z Koźmina i okolic. Spotkanie, zorganizowane przez gminę, Towarzystwo Miłośników Koźmina Wlkp. i Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego, zgromadziło wiele osób, m.in. kierownictwo magistratu, radnych, dyrektorów placówek oświatowych, przedstawicieli stowarzyszeń, a przede wszystkim młodzież.
Rozpoczęto od Eucharystii odprawionej w kościele farnym. Homilię wygłosił ks. kan. Andrzej Patecki, z urodzenia mieszkaniec tych ziem. Odsłonięto tablicę umieszczoną na kamieniu przy hali sportowej na ul. Strzeleckiej. Później zgromadzeni przenieśli się na zamek, gdzie spotkanie prowadził prezes TMKW Andrzej Joachimiak. Burmistrz Maciej Bratborski mówił o patriotycznych uroczystościach, zorganizowanych w minionym roku i wręczył nagrody laureatom okolicznościowych konkursów. Wysłuchano dwóch prelekcji historycznych. Radosław Grygiel opowiedział o powstańczych pamiątkach w Muzeum Narodowym w Poznaniu, a koźmińskie ślady niepodległościowego zrywu przedstawił Władysław Kręgielski.

Paweł Krawulski
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe