Światełko w tunelu - Intercity pojedzie przez Krotoszyn

  • 12.01.2019, 11:50
  • Grzegorz Śnieciński
Światełko w tunelu - Intercity pojedzie przez Krotoszyn G.Śnieciński Dotąd Intercity przejeżdżał przez Krotoszyn tylko w związku z pracami remontowymi na swoim szlaku
Krotoszyn od lat boryka się z brakiem stałych połączeń dalekobieżnych. W przeszłości miasto odwiedzały długie składy jadące czy to nad morze, czy w góry, a także za granicę. Ostatnie całoroczne połączenie Warszawa Wschodnia-Zielona Góra zlikwidowano w 2002 r.

Sporadycznie składy dalekobieżne relacji Warszawa Wsch.-Wrocław Gł. pojawiały się w Krotoszynie, gdy trwały prace remontowe na ich macierzystych szlakach. Tak też stanie się w tym roku. Pociągi Intercity zatrzymywać się będą na naszej stacji od 8 kwietnia do co najmniej 8 czerwca.

Pismo do ministerstwa
Pod koniec ub. roku władze samorządowe gmin z pow. krotoszyńskiego i milickiego wystosowały do Ministerstwa Infrastruktury i PKP Intercity wniosek o wpisanie odcinka Krotoszyn-Grabowno do tzw. planu transportowego. Dokument ten określa m.in., po jakich trasach w Polsce mogą poruszać się pociągi dalekobieżne dotowane przez Ministerstwo Infrastruktury.

Analizy potoku podróżnych
Pojawiło się światełko w tunelu. Ministerstwo poinformowało, że trwają prace nad zmianą planu transportowego i pismo gmin naszego regionu będzie wzięte pod uwagę.
Do pełni szczęścia potrzebna będzie także chęć przewoźnika, czyli PKP Intercity, do przetrasowania składów przez Krotoszyn. Spółka informuje, że podczas wiosennych objazdów będzie analizować potoki podróżnych na trasie pociągów przejeżdżających przez nasze miasto. Na tej podstawie i po uzyskaniu zgody ministerstwa podjęta zostanie decyzja, czy utrzymać część połączeń przez na stałe.

To zależy także od nas            
Jest więc nadzieja, że wraz z powrotem pociągów osobowych na trasę Krotoszyn-Wrocław Gł. (11 luty 2019), nasz powiat może doczekać się połączeń dalekobieżnych z Warszawą, Białymstokiem, Jelenią Górą.
Wiele zależeć będzie też od mobilizacji mieszkańców powiatu, którzy mogą wpłynąć na decyzję przewoźnika, wybierając się w podróż pociągiem zamiast samochodem, czy autobusem.
Krotoszyn zasługuje na to!!!   

Grzegorz Śnieciński
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

obserwator
obserwator 15.01.2019, 10:49
Szanowny redaktorzedobrze ze zlikwidowali poc. W-wa- Zielona bo ta trasa przez Krotoszyn poc jechal 10 godz. "-Dzis "Zielona- Poznan -W-wa jedziemy 5.30 w dodatku droga okrezna przez Gniezno z powodu remontuPoznan-Sochaczew.,poza tym dzisiaj nie jest problem dojechac do Ostrowa-Jarocina- Mzk z Krotoszyna i dalej podróżować - raczej mam pytanie do KW dlaczego poc Kw nie sa skomunikowane z IC z Warszawy np.przj.do Ostrowa z W-wy16.54odj Kw z Ostrowa do Krotoszyna 16.38.
troche kumaty
troche kumaty 15.01.2019, 10:15
Ciekawe ile wycieli drzew na remontowanej liniiGrabowno-Krotoszyn bo na linii Grabowno-Ostrow to masakra(mozna sprawdzic jadac z Wroclawia do Ostrowa okolice Twardogora Sosnie) -mase drzew wycieto w Polsce przez idiotyczny przepis-pkp moze ciąć drzewa w pasie 15 m od krawedzi toru w Niemczech 7 m. a w Anglii 3m
Jacek
Jacek 13.01.2019, 02:45
Ten nie ma wi-fi np.warszawa do Gdynia. Jesteś negatywne

Pozostałe