Uczniowie krotoszyńskiej ósemki w ciekawym projekcie

  • 9.01.2019, 09:30 (aktualizacja 09.01.2019 15:04)
  • Sebastian Pośpiech
Uczniowie krotoszyńskiej ósemki w ciekawym projekcie S.POŚPIECH
W Szkole Podstawowej nr 8 w Krotoszynie realizowano w pierwszym semestrze projekt pn. Laurka dla Niepodległej, obejmujący działania związane z przyrodą, historią, kulturą i tradycjami naszego kraju.

Wrzesień zadedykowano przyrodzie. W klasach pojawiły się gazetki ścienne, uczniowie klas IV zrobili zielnik, zorganizowano wycieczkę do rezerwatu przyrody. 21 września piątoklasiści z wychowawcami, dyrektorką Katarzyną Maciejewską  oraz burmistrzem Krotoszyna Franciszkiem Marszałkiem posadzili Dąb Niepodległości.
W październiku uczniowie przygotowywali  plakaty przedstawiające dokonania znanych Polaków. Najwięcej prac dotyczyło Marii Skłodowskiej-Curie, która jest patronką szkoły.  
6 października SP8 odwiedził generał brygady Paweł Bielawny, rodowity krotoszynianin, który w latach 2007-12 był zastępcą szefa Biura Ochrony Rządu. Opowiedział o pracy funkcjonariusza BOR. Nawiązał do wydarzeń z najnowszej historii Polski i podkreślił, że współczesny patriotyzm to sumienne wypełnianie obowiązków oraz dbałość o środowisko naturalne.Na pamiątkę spotkania podarował szkole Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej z dedykacją od byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.
9 listopada zorganizowano szkolne obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym wyjątkowym dniu wszyscy uczniowie ubrani byli  na galowo i poprzypinali sobie biało-czerwone kotyliony. Na szkolnym boisku nauczyciele, uczniowie i zaproszeni goście odśpiewali hymn Polski. Następnie w małej sali gimnastycznej odbyła się akademia. Przypomniano najważniejsze wydarzenia z okresu zaborów, podkreślono szczególnie zasługi Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego. Zebrani wysłuchali fragmentów utworów poetyckich, wzięli udział w koncercie pieśni i piosenek patriotycznych, a niektóre z nich śpiewali wspólnie.
W ramach konkursu młodzież przygotowała pomysłowe laurki z życzeniami dla Ojczyzny.  
Ostatnią odsłonę projektu był grudniowe działania związane z tradycjami i kuchnią polską. Dzieci z klas IVb, Vc i VIb przy  wielkim zaangażowaniu rodziców przyrządziły potrawy. W stołówce szkolnej wyłożono m.in. słodkie wypieki, zakąski, sałatki, mięsa na zimno, chleb ze smalcem.

 

Sebastian Pośpiech

Zdjęcia (23)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe