W zimie uważajmy na przeziębienia i grypę

  • 5.01.2019, 21:42 (aktualizacja 12.01.2019 17:43)
  • Avicenna
W zimie uważajmy na przeziębienia i grypę
Przeziębienia najczęściej dokuczają nam w zimie. Powodują absencję w zakładach pracy i szkołach, krzyżują nam plany, dokuczają. Są bardzo uciążliwe, ale nie należy mylić ich z grypą.

Czym się różnią?

 

Zazwyczaj występują trzy objawy przeziębień: ból gardła, zatkany nos i kaszel. Wywołuje je  prawie dwieście rodzajów wirusów. Wśród nich najbardziej aktywne są rinowirusy. Chorych dotyka infekcja górnych dróg oddechowych, a wraz z nią  podwyższona temperatura, katar, kaszel, ból gardła.
W wypadku grypy, która atakuje właściwie o każdej porze roku, mówimy o trzech typach wirusów należących do grupy ortomyksowirusów A, B, lub C. Pierwsze dwa powodują ciężkie zachorowania i prowadzą do epidemii. Trzeci wywołuje zachorowania o lżejszym przebiegu, bez masowych zakażeń.
Grypa to ostra choroba zakaźna układu oddechowego przenoszona drogą kropelkową. Najbardziej są na nią narażone dzieci i osoby starsze. Rozwija się gwałtownie i od samego początku towarzyszą jej ostre objawy. Charakterystyczną cechą choroby jest nagły skok gorączki, często dochodzący nawet do 40-41 st. Celsjusza.

 

Przyczyny naszych kłopotów
Przyczyną infekcji prowadzących do przeziębień i grypy jest niechęć do opuszczania pomieszczeń, co jest typowe dla okresu zimowego. Zazwyczaj wiele czasu spędzamy w zatłoczonych miejscach o ograniczonym przepływie powietrza, gdzie wirusy z łatwością  rozprzestrzeniają się z osoby na osobę.
Zimą ponadto poziom promieniowania ultrafioletowego jest znacznie niższy niż latem. Ma to bezpośredni wpływ na ilość witaminy D, jaką nasze organizmy mogą wyprodukować, a to ma związek ze skuteczną aktywnością wirusa.
Warto pamiętać, że dorośli przeziębiają się 2-3 razy w roku. Najlepszym sposobem na ochronę jest częste mycie rąk wodą i mydłem, unikanie dotykania oczu, nosa i ust oraz trzymanie się z dala od osób zarażonych. Zasady te dotyczą również grypy.

Czy warto się szczepić?
Dobrą metodą zabezpieczenia się przed grypą lub złagodzenia jej objawów jest profilaktyczne szczepienie. W zależności od sezonu zapobiega ono od 50 do 90 proc. zachorowań. WHO w każdym sezonie określa, jakich odmian wirusa się spodziewa. Preparaty są produkowane zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia i ich skuteczność zależy od trafności przewidywań.
Szczepionki przeciw grypie są bezpieczne. Po ich przyjęciu mogą wystąpić jedynie reakcje miejscowe takie, jak zaczerwienienie, bolesność i obrzęk. Reakcje ogólne, takie jak niewielki wzrost temperatury ciała, ból mięśni, stawów i głowy, należą do rzadkości.

To zależy od ciebie
Jeśli dopadnie cię przeziębienie lub grypa (wysoka temperatura, inne wyżej wymienione objawy, bóle w klatce piersiowej), jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Największą skuteczność w walce z tymi chorobami osiągniesz rozpoczynając leczenie w ciągu 24–30 godzin od ich wystąpienia.

 

 

 

Avicenna
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe