Dawid Bała doktorem

  • 3.01.2019, 10:56 (aktualizacja 03.04.2019 18:08)
  • Paweł Krawulski
Dawid Bała doktorem Paweł Krawulski
Dawid Bała, niespełna 30-letni radny z Trzemeszna, zdobył pod koniec 2018 r. tytuł doktora nauk o ziemi w zakresie geografii. Teraz zamierza wykorzystać swoją wiedzę i umiejętności w pracy na rzecz rozwoju gminy.

Tytuł naukowy obronił na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. – Nie mogąc poszerzać wiedzy z zakresu gospodarki przestrzennej, której jestem absolwentem, postanowiłem robić to na kierunku pokrewnym, stąd mój wybór – mówi.

Teraz kładzie nacisk na pracę w rozdrażewskim samorządzie. Wie, że największe efekty daje współdziałanie. – Zamierzam wskazywać dobre rozwiązania i zachęcać rolników, aby się samoorganizowali - stwierdza. Jako przykład podaje grupy producentów rolnych, które pozyskały fundusze zewnętrzne na realizację swych pomysłów, często innowacyjnych. Niestety, w gminie Rozdrażew takich inicjatyw brak. – To jeden z grzechów zaniechania, powodujący, że potencjał tej gminy nie jest należycie wykorzystywany, a fundusze nie spływają - uważa Bała. Dlatego w swojej drugiej kadencji będzie jeszcze bardziej wnikliwy. – Będę także zadawał szczegółowe pytania, które mają doprowadzić do dyskusji i rozwiązania bolączek ludzi. Nie może się powtórzyć sytuacja z halą w Nowej Wsi, która to hala, pomimo obietnic, pozostaje na papierze. Zamierza zachęcić pozostałych radnych do odbycia wycieczki do nieodległego Borku Wlkp., by obejrzeli tamtejszą halę, która powstała niewielkim kosztem.

Radny chce też odwrócenia obowiązującego w gminie trendu wstrzymywania się od zabiegów o walki o pozyskanie fundusze zewnętrzne zwłaszcza unijne. – Wciąż pokutuje twierdzenie, że nie spełniamy pewnych warunków, a niskie dochody własne uniemożliwiają możliwość pozyskania pieniędzy. Tak na przykład uciekły nam środki na coraz popularniejszą fotowoltaikę.

Nie patrzy na kolegów i koleżanki z rady przez pryzmat ich barw partyjnych. Dla niego każdy jest partnerem, jeśli tylko przyświeca mu myśl o rozwoju małej ojczyzny. 

Na pierwszej sesji zaapelował, by w skład komisji rewizyjnej weszli przedstawiciele wszystkich sił w radzie, podobnie jak było w kadencji 2014-18. Nie posłuchano go i wybrano jedynie trzyosobowy skład. Niestety spowodowało to utworzenie klubów i komisja rozszerzyła się do 5 osób.

Radny Bała jest członkiem komisji rewizyjnej oraz przewodniczący komisji budżetowej rady gminy. Jego zdaniem gmina musi rozwiązać wiele palących problemów, np. kwestię składowania odpadów po spółce Kolor Mix z Rozdrażewa.

Życie Bały nie toczy się tylko wokół spraw samorządowych. Radny pracuje bowiem w Lokalnej Grupie Działania Wielkopolska z Wyobraźnią z siedzibą w Koźminie Wlkp. na stanowisku specjalisty ds. koordynowania projektów.

 

 

Paweł Krawulski
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

obserwator
obserwator 11.01.2019, 21:52
Krytykują doktora i artykuł bo sami nie umieją zająć obiektywnego stanowiska.
maciek
maciek 10.01.2019, 10:03
Samo chwała dalej nie szła bo się bała , tak można w największym skrócie skomentować ten artykuł
Piotr
Piotr 7.01.2019, 09:28
Takie artykuły powinny sie pojawic w jakiejs gazetce wiejskiej a nie wRzeczy bo kogo to obchodzi?

Pozostałe