Radni powiatowi podwyższyli sobie diety

  • 3.01.2019, 10:45 (aktualizacja 12.01.2019 17:45)
  • Paweł Krawulski
Radni powiatowi podwyższyli sobie diety Paweł Krawulski
Od stycznia 2019 r. rajcy powiatowi będą dostawali wyższe diety. Zwiększyli bowiem wysokość kwoty bazowej, która wynosić będzie 1 tys. 789,42 zł.

Pretekstem do podjęcia tematu okazało się transmitowanie sesji na żywo w internecie. W ramach oszczędności radni zgodzili się przynosić na posiedzenia własne tablety.

Przewodniczący rady Juliusz Poczta przyszedł na grudniowe posiedzenie komisji spraw społecznych zaopatrzony w obszerne uzasadnienie projektu uchwały w tej sprawie. – Chcę zaznaczyć, że radni od tej kadencji pracują znacznie więcej - stwierdził przypominając o utworzeniu nowej komisji skarg, wniosków i petycji. Dodał, że czynnik inflacyjny spowodował obniżenie o połowę realnej siły nabywczej diet, a nie były one podnoszone od lat. - W związku z tym płaca minimalna jest teraz znacząco wyższa niż podczas pierwszych kadencji rady - stwierdził. Koronnym argumentem za podwyżką diet były koszty funkcjonowania rady powiatu w przeliczenie ich na mieszkańca. Okazało się, że jest wskaźnik ten najniższy w okolicy, jeśli porównamy koszty funkcjonowania rady powiatów. Wynosi 3,43 zł. Dla porównania przelicznik ten w Jarocinie kształtuje się na poziomie 4,21 zł, w Rawiczu - 4,06 zł, a w Słupcy wynosi aż 5,17 zł.

Radni będą mieli diety zwiększone średnio o 10 proc. Dlaczego akurat o tyle? Przewodniczący odpowiedział tak:  – Według zapowiedzi o tyle wzrosną pensje urzędników zatrudnionych w starostwie powiatowym oraz jednostkach mu podległych.

Radni zaaprobowali zmiany bez jakiejkolwiek dyskusji. Tak więc przewodniczący rady otrzymywał będzie co miesiąc 2 tys. 147,30 zł, czyli 120 proc. kwoty bazowej. Podwyżki zależą od sprawowanych funkcji. Członkowie zarządu powiatu, Piotr Osuch, Wiesław Popiołek i Miłosz Zwierzyk, dostaną po 105 proc. bazowej, tj. 1 tys. 878,89 zł, a wiceprzewodniczący Irena Rękosiewicz i Dariusz Rozum 80 proc. - 1 tys. 431,54 zł.

Przewodniczący komisji rewizyjnej Andrzej Skrzypczak ma dostawać 1 tys. 521 zł, a społecznej, Hieronim Marszałek, oraz budżetowo-gospodarczej i rolnictwa,  Marcin Leśniak, 1 tys. 252,59 zł. Wynagrodzenie rajcy niesprawującego żadnej funkcji wyniesie 60 proc. kwoty bazowej, czyli 1 tys. 73,65.zł.

 

(pik)

 

P. Krawulski

Paweł Krawulski
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Mis
Mis 16.01.2019, 00:03
Radni powinni udzielac sie spolecznie bez wynagrodzenia.rano do pracy po poludniu sesje. A nie dorwac sie do koryta i jak wiekszosc miec pustke w glowie i aby kase brac .

Pozostałe