Kobylinianie mają sanktuarium

  • 31.12.2018, 14:14 (aktualizacja 31.12.2018 14:29)
  • (red.)
Kobylinianie mają sanktuarium
Mszę św. ustanawiającą sanktuarium wraz z biskupem kaliskim Edwardem Janiakiem i gwardianem Klasztoru Franciszkanów w Kobylinie koncelebrowali minister prowincjalny Prowincji Wniebowzięcia NMP Zakonu Braci Mniejszych oraz krotoszyńscy kapłani z dziekanem ks. prał. Aleksandrem Genderą.

Dzieje klasztoru Franciszkanów w Kobylinie sięgają 1456 r., a jego fundatorami byli właściciele miasta – Katarzyna, Wojciech i Klimak Kobylińscy.

Od 1929 r. klasztor przynależy do Prowincji Wniebowzięcia NMP Zakonu Braci Mniejszych. Po II wojnie światowej przejściowo mieścił się tutaj nowicjat (lata 50. i 70.) oraz Niższe Seminarium Duchowne (1957-1962), obecnie zaś postulat. Parafia Matki Bożej przy Żłóbku erygował 7 listopada 2008 pierwszy biskup kaliski ks. Stanisław Napierała. Jej proboszczem od 2013 r. jest o. Ksawery Majewski.

W homilii mowa była o prześladowaniach z powodu wiary, co miało związek z postacią św. Szczepana. – Najwięcej ludzi oddało życie za Kościół Chrystusowy, za przyznanie się do Boga – mówił kaznodzieja. – Są miejsca, że za posiadanie krzyża, za posiadanie tekstu Pisma Świętego traci się życie. Krew męczeńska rodzi nowych świadków. Dziękujemy Panu Bogu, że żyjemy w wolnym kraju, że nikt nas nie inwigiluje. Jeżeli nas nie ma w kościele to tylko z osobistej decyzji.


Specjalny dekret biskupa kaliskiego odczytał wicekanclerz Kurii Diecezjalnej w Kaliszu, ks. kan. Marcin Papuziński. Podkreślono w nim, że kościół od XVIII w. jest miejscem szczególnego kultu Najświętszej Maryi Panny, która odbiera od wiernych cześć i jest wzywana jako szczególna orędowniczka dla małżonków oczekujących potomstwa i matek noszących w sobie nowe życie.
Odbyła się także wizytacja parafii, podczas której biskup błogosławił dzieciom, odwiedził chorych, a także spotkał się z przedstawicielami grup duszpasterskich podczas spotkania kolędowego.

 

(red.)

Zdjęcia (3)

O. Ksawery Majewski
W kościele zgromadziło się wielu wiernych
Delegacja z obrazem
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe