Czy Powstanie Wielkopolskie to było bohaterstwo?

  • 21.12.2018, 07:51 (aktualizacja 25.12.2018, 20:01)
  • (skryba)
Czy Powstanie Wielkopolskie  to było bohaterstwo? UM w Zdunach Zdunowscy powstańcy przy szańcu na Borownicy
Włodzimierz Borodziej w artykule "Dlaczego jedyne udane powstanie narodowe, wielkopolskie, jest zapomniane?" ("100 pytań na 100-lecie. Polityka. Pomocnik historyczny") stawia śmiałą i chyba zgodną z rzeczywistością tezę, że poznaniacy zwycięstwa w 1919 r. nie zawdzięczają sami sobie.

Pod koniec grudnia 2018 r. w Wielkopolsce nadal działały urzędy pruskie, a powoływane Rady Robotników i Żołnierzy składały się nie tylko z Polaków, ale i Niemców. Tak przecież było choćby w Koźminie. Niejasna sytuacja panowała też w wojsku niemieckim stacjonującym na naszej ziemi.
27 grudnia w Poznaniu padły pierwsze strzały, ale o miasto w końcu nie walczono. Dzień później było ono już polskie, a dawni urzędnicy kontynuowali swoją pracę.
Podobnie bezbarwnie było w wielu miastach Wielkopolski, gdzie walk i strat było mało, a rzeczywiste dowództwo zastępowała improwizacja. Rozruchy i walki wybuchały spontanicznie, wbrew trzeźwemu spojrzeniu przywódców politycznych. W Krotoszynie, który co prawda był w połowie zamieszkały przez Niemców, nie walczono z nimi, a pertraktowano. A w dodatku czwórka śmiałków, lekceważąc ten zamiar, na własną rękę przejęła wartownię w koszarach im. Steinmetza. Wcześniej prowadzący rozmowy Polacy postanowili odrzucić pomoc z zewnątrz.  
A może spojrzeć na to inaczej? – pisze Borodziej. Dawid zaatakował Goliata, kiedy ten był ledwo żywy. A kiedy olbrzym zaczął się zbierać, słabeusz skłonił inne mocarstwa do interwencji. Tak właśnie wygrywa się z pozycji słabszego. Ale taka logika nie leży w charakterze ułana i pewnie dlatego pamięć o tym powstaniu jest tak wyblakła.
Autor ma na myśli skuteczne próby Komitetu Polskiego Narodowego w Paryżu, który zabiegał o dopisanie do projektu przedłużenia rozejmu z 11 listopada 1918 r. utrzymanie linii demarkacyjnej zgodnej z linią frontu.
W ten sposób Powstanie Wielkopolskie zostało uratowane. Nie ulega wątpliwości, że Niemcy po rozgromieniu powstania komunistycznego mogli opanować sytuację wysyłając do Wielkopolski kilka pułków, które odmieniłyby losy powstania.

 

(skryba)
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe