Już wkrótce aukcja cennego drewna dębowego

  • 11.12.2018, 10:18 (aktualizacja 21.12.2018 09:13)
  • Przemysław Świerblewski
Już wkrótce aukcja cennego drewna dębowego Każdej sztuce nadaje się numer
Do krotoszyńskiej aukcji drewna dębowego zostało pięć tygodni, ale intensywne przygotowania trwają już od połowy października. Brakarze kończą właśnie prace związane z odbiórką drewna.

Dębina najwyższej jakości jest wybierana z cięć przewidzianych w tzw. planie urządzenia lasu. Wstępnie kwalifikują ją leśniczowie w trakcie szacunków brakarskich, czyli już na rok przed planowaną wycinką. Następnie wybór akceptowany jest przez brakarzy, czyli osoby, które nadzorują gospodarkę drewnem w lasach. Tak wybrane drzewa pozostają w lesie do jesieni, kiedy to zostają wycięte. Potem do akcji ponownie wkraczają brakarze.
Z leżących kłód drewna trzeba wybrać fragmenty o najlepszych cechach, poszukiwanych przez przemysł okleinowy. Wyrzynki te muszą posiadać odpowiednie wymiary, barwę, usłojenie (przynajmniej 7 słojów przyrostu rocznego na 1 cm średnicy) i strukturę drewna. Bardzo ważne, aby miały jak najmniej wad. Dlatego czasami trzeba poodcinać kawałki z pęknięciami, spalenizną czy ciałami obcymi. Zauważenie niektórych z tych defektów wymaga sporej wprawy.
Po przygotowaniu drewna przez brakarzy jest ono zwożone na place ekspozycyjne. W naszym nadleśnictwie będą trzy takie miejsca (w leśnictwach Jelonek i Sokołówka oraz na składnicy w Biadkach). Tam rozpoczyna się kolejny etap przygotowań (układanie, czyszczenie, przycinanie, opisywanie).
XXVIII Międzynarodowa Aukcja Cennego Drewna Dębowego odbędzie się 17 stycznia 2019 r. Nadleśnictwo Krotoszyn wystawi ok. 700 m sześc. dębiny najwyższej jakości.

Przemysław Świerblewski

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Pozostałe